W Iranie aresztowano 230 młodych ludzi. Bo tańczyli i pili alkohol

Świat
W Iranie aresztowano 230 młodych ludzi. Bo tańczyli i pili alkohol
Pixabay/aedrozda

Irańska policja aresztowała w nocy z czwartku na piątek w Teheranie i okolicach 230 młodych mężczyzn i kobiet na koedukacyjnych imprezach tanecznych, gdzie podawano alkohol - poinformowały w sobotę media w Iranie. Od czasu rewolucji islamskiej w 1979 roku spotkania w gronie osób stanu wolnego i przy alkoholu są w Iranie zakazane.

W nocy z czwartku na piątek Irańczycy obchodzili tradycyjne święto Jalda, symbol odnowienia i zwycięstwa światła nad ciemnością z okazji przesilenia zimowego.

 

"140 osób zostało aresztowanych, gdy tańczyli i pili alkohol w miejscowości Lawasan", 30 km na zachód Teheranu, gdzie wielu bogatych mieszkańców stolicy ma swoje domy; 90 osób zatrzymano w domu w eleganckiej dzielnicy Farmanieh na północy Teheranu" - poinformował szef stołecznej policji płk Zolfaghar Barfar, cytowany przez irańską prasę.

 

Wydaje się, że policja dowiedziała się o imprezach przy alkoholu z portalu Instagram, na którym zamieszczono filmy z zabawy. Policja zakomunikowała, że podczas tych nalotów skonfiskowała również narkotyki.

 

Więzienie za zorganizowanie imprezy

 

Zgodnie z irańskim kodeksem karnym aresztowanym grozi grzywna lub chłosta za posiadanie lub spożywanie alkoholu, a za zorganizowanie zabawy - kara więzienia.

 

Policja zamknęła również w Teheranie 20 sklepów spożywczych, które sprzedawały alkohol i aresztowały ich menedżerów - podała agencja informacyjna Isna, precyzując że alkohol sprzedawano w butelkach "irańskiej marki piwa bezalkoholowego".

 

Według irańskich mediów większość alkoholu spożywanego w Iranie jest przemycana z irackiego Kurdystanu i Turcji, ale można dostać też tańszy alkohol produkowany lokalnie metodą chałupniczą.

 

PAP

mr/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie