Iran: zatrzymano ponad 200 imprezowiczów. Pili alkohol i zażywali narkotyki

Świat
Iran: zatrzymano ponad 200 imprezowiczów. Pili alkohol i zażywali narkotyki
Flickr/Wolf Gang/CC BY-SA 2.0

Irańska policja zatrzymała w czwartek w Teheranie ponad 200 uczestników dwóch imprez, na których młodzież bawiła się, spożywała alkohol i zażywała narkotyki - podała w piątek irańska agencja informacyjna ISNA. Picie alkoholu jest w Iranie surowo zabronione.

Jak poinformowała ISNA, policja zatrzymała osoby, które otrzymały zaproszenia od uczestników imprezy za pomocą aplikacji Instagram. Łącznie zatrzymano 230 osób, z czego 140 uczestników aresztowano na obrzeżach Teheranu, a 90 na przedmieściach miasta. Podczas policyjnej akcji skonfiskowano napoje alkoholowe i leki psychotropowe.

 

Imprezy to grzech

 

Organizowanie imprez, na których bawią się niespokrewnione ze sobą osoby płci męskiej i żeńskiej, jest nielegalne i uważane za grzech w islamskim prawie. Alkohol, choć nielegalny, jest w Iranie stosunkowo łatwo dostępny na czarnym rynku. Władze szacują, że każdego roku trafia tam z przemytu 60-80 milionów litrów alkoholu, z czego policja konfiskuje jedynie 20 milionów litrów. Większość przemycanego alkoholu trafia do Iranu od strony irackiego Kurdystanu.

 

W Iranie alkohol jest też wyrabiany chałupniczo - wyprodukowany w ten sposób jest tańszy, ale często trujący. Każdego roku zanieczyszczony alkohol powoduje dziesiątki ofiar śmiertelnych.

 

PAP

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie