Rosja: decyzja USA o dostawie uzbrojenia Ukrainie jest niebezpieczna
Decyzja amerykańskich władz o dostarczeniu Ukrainie uzbrojenia jest niebezpieczna i sprowokuje Kijów do użycia siły w konflikcie na wschodzie Ukrainy - oświadczył w sobotę wiceszef rosyjskiego MSZ Grigorij Karasin, cytowany przez agencję RIA.
Amerykański Departament Stanu poinformował w piątek, że Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie "rozszerzone środki obronne", aby wzmocnić potencjał obronny tego kraju; mają to być m.in. pociski przeciwczołgowe.
Dostawy jakiejkolwiek broni zachęcają teraz tych, którzy popierają konflikt na Ukrainie, do użycia "scenariusza siłowego" - ocenił Karasin.
"Popychają ukraińskie siły do wojny"
Z kolei wiceprzewodniczący Komisji Obrony i Bezpieczeństwa Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Franc Klincewicz powiedział, że Kijów uzna dostawy broni jako wsparcie swoich działań - podała agencja Interfax.
- Właściwie to Amerykanie bezpośrednio popychają ukraińskie siły do wojny - ocenił Klincewicz.
Rosyjskie MSZ oświadczyło, że amerykańska decyzja po raz kolejny podkopuje porozumienia z Mińska - podała w sobotę agencja TASS.
Pomoc amerykańska "ma charakter całkowicie defensywny"
W piątkowym oświadczeniu Departamentu Stanu podkreślono, że pomoc amerykańska "ma charakter całkowicie defensywny". "Jak zawsze mówiliśmy, Ukraina jest suwerennym krajem i ma prawo do własnej obrony" - czytamy w oświadczeniu. Dokument precyzuje, że decyzja jest częścią podejmowanych przez Stany Zjednoczone starań, by "pomóc Ukrainie obronić jej terytorium i odstraszyć dalszą agresję".
Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert zapewniła przy tym, że Waszyngton "deklaruje pełne poparcie dla porozumień z Mińska", mających na celu rozwiązanie konfliktu na południowym wschodzie Ukrainy.
Według anonimowych źródeł w administracji USA, na które powołuje się agencja Associated Press, prezydent Donald Trump zaaprobował plan sprzedaży Ukrainie śmiercionośnej broni, w tym rakietowych pocisków przeciwczołgowych Javelin za ok. 47 mln dolarów.
Wszelkie transakcje dotyczące sprzedaży broni będą musiały być zaaprobowane przez Kongres USA. Jak zauważa AP, zgoda obu izb Kongresu będzie w tym przypadku prawie pewna bowiem kongresmeni, zarówno Demokraci jak i Republikanie, od dawna apelowali do Białego Domu o udzielenie pomocy Ukrainie w walce ze wspieranymi przez Rosję separatystami.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze