Wybuch gazu przyczyną zawalenia kamienicy w Świebodzicach

Polska
Wybuch gazu przyczyną zawalenia kamienicy w Świebodzicach
Polsat News

Wybuch gazu w mieszkaniu na pierwszym piętrze był przyczyną kwietniowej katastrofy budowlanej w Świebodzicach (Dolnośląskie) - poinformowała prokuratura. Na skutek wybuchu zawaliła się cała kamienica, w której zginęło sześć osób, a cztery zostały ranne.

Biegli jednoznacznie określili, że przyczyną katastrofy budowlanej był wybuch gazu w mieszkaniu na pierwszym piętrze - przekazał w piątek prokurator Tomasz Orepuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy.

 

- Mieszkał tam 59-letni mężczyzna, miał kuchenkę gazową przyłączoną do sieci gazowej. Pozostałości tej kuchenki są tak zniszczone, że trudno biegłym było ocenić, czy do wybuchu doszło z powodu rozszczelnienia, czy gaz ulatniał się przez przypadek - powiedział prok. Orepuk.

 

Dodał, że 59-letni właściciel mieszkania miał na sobie - jako jedyny z ofiar katastrofy - ślady poparzeń, co potwierdza tezę i opinie biegłych z zakresu budownictwa, gazownictwa i pożarnictwa.

 

- Budynek był dopuszczony do zamieszkania, ale przy takiej jego konstrukcji w wyniku silnego wybuchu zawaliły się kolejne kondygnacje. Nie było w nim betonowych ścian, dlatego tak gwałtownie się zawalił - dodał rzecznik prokuratury.

 

Budynek zawalił się w sobotę 8 kwietnia ok. godz. 9 rano. Ostatnia z ofiar została wydobyta z gruzowiska przez ratowników około godz. 21. To 59-letni mężczyzna. Ofiarami katastrofy są również: dwoje dzieci, dwaj mężczyźni i kobieta. Wskutek zawalenia się kamienicy ranne zostały cztery osoby, w tym 13-letnie dziecko.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie