Ksiądz ujawnił podczas mszy, że jest homoseksualistą. "Chcę być wzorem dla innych duchownych"

Świat
Ksiądz ujawnił podczas mszy, że jest homoseksualistą. "Chcę być wzorem dla innych duchownych"
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Wierni przyjęli oświadczenie proboszcza parafii św. Bernadetty w Milwaukee w USA owacją na stojąco. Gregory Greiten wygłosił je podczas mszy. Opublikował również artykuł w "National Catholic Reporter", w którym podkreślił, że "chce być wzorem dla innych duchownych, którzy ukrywają się ze swoją orientacją".

Nazajutrz po ogłoszeniu swojej orientacji przed parafianami ksiądz opublikował artykuł w "National Catholic Reporter", w którym wyjaśniał swoją decyzję o "coming outcie".

 

Parafianka: kocham go za to, jakim jest człowiekiem 

 

Ksiądz oznajmił, że chce przełamać milczenie duchowieństwa w sprawie homoseksualizmu. "Będę taką osobą, jaką stworzył mnie Bóg. W moim życiu kapłańskim i w trakcie posługi, którą pełnię, pomogę wszystkim, bez względu na to, czy ktoś jest gejem, heteroseksualistą, biseksualistą, czy osobą transseksualną. Aby każda z nich mogła być sobą i żyć w pełni, na podobieństwo Boga" - wyjaśnił ks. Gregory Greiten.

 

 

Oświadczenie wygłoszone podczas niedzielnej mszy zostało przez wiernych przyjęte owacyjnie. Madge Powell, parafianka z kościoła św. Bernadetty, powiedziała "National Catholic Reporter", że nie obchodzi ją seksualność Greitena. - Kocham go za to, jakim jest człowiekiem - podkreśliła.

 

Ksiądz Greiten: muszę mówić prawdę

 

"Nie będę dłużej milczeć. Cena jaką musiałbym za to zapłacić jest zbyt duża. Muszę mówić prawdę" - oświadczył ksiądz na łamach "National Catholic Reporter". W artykule przyznał: "Przez wiele lat żyłem za murami wstydu, traumy i nadużyć z powodu homofobii i dyskryminacji, tak powszechnej w moim Kościele i świecie".

 

Ujawnienie swojej orientacji seksualnej nazwał "wyznaczaniem nowego kierunku wolności i uczciwości".

 

Wyznanie księdza zostało poprzedzone ustaleniami z arcybiskupem Milwaukee Jeromem Listeckim. Arcybiskup wydał później oświadczenie, że "wspiera ojca Greitena w jego osobistej podróży".

 

Wśród księży w USA jest od 15 do 50 proc. homoseksualistów

 

"Jak naucza Kościół, osoby posiadające pociąg seksualny do tej samej płci, muszą być traktowane ze zrozumieniem i współczuciem" - napisał arcybiskup Listecki.

 

Arcybiskup dodał, że jak wszyscy kapłani, "którzy złożyli śluby celibatu, wie, że co tydzień w ławach kościelnych zasiadają ludzie, którzy zmagają się z kwestią homoseksualizmu".

 

Według "Huffington Post", który powołuje się na najnowsze szacunki, wśród katolickich księży w USA jest od 15 do 50 procent homoseksualistów. Dane są bardzo ostrożne i ogólne z uwagi na delikatność problemu

 

USA Today, huffingtonpost.com

 

 

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie