Mateusz Kijowski ma 32 tys. zł "stypendium". Radzi, jak przeżyć święta Bożego Narodzenia

Polska
Mateusz Kijowski ma 32 tys. zł "stypendium". Radzi, jak przeżyć święta Bożego Narodzenia
Polsat News

Siostra posłanki PiS Elżbiety Pawłowicz zebrała na internetowej kweście dla Mateusza Kijowskiego 32 tysiące zł. "Bez stresów przeżyjemy święta" - ucieszył się były lider KOD na YouTubie. "Musimy rozmawiać, słuchać siebie nawzajem. Łatwiej nam będzie się wzajemnie zrozumieć i pojednać" - powiedział Kijowski w życzeniach dla internautów. - Nie każdy, kto ma inne poglądy, jest naszym wrogiem - dodał.

Prawie 32 tysiące złotych, to kwota, która uzbierała się na koncie akcji "Stypendium Wolności - Mateusz zostań w Polsce". Zorganizowała ją Elżbieta Pawłowicz po tym jak były lider KOD na swoim blogu napisał, że nie ma dla niego pracy w Polsce i że będzie musiał opuścić kraj, aby przeżyć. Zebrana dotąd kwota to 90 procent zakładanych na początku 35 tysięcy.

 

Kwesta na politycznego działacza na portalu zrzutka.pl trwa.

 

"Wielka życzliwość". Na święta 32 tys. zł

 

- Zrzutka nasza spotkała się z wielką życzliwością, z wielkim zrozumieniem. W tej chwili mamy prawie 32 tys. zł uzbierane na "Stypendium Wolności Mateusza Kijowskiego" - poinformowała Elżbieta Pawłowicz z KOD.

 

W filmie opublikowanym na YouTubie poinformowała także, że fundusz będzie kontynuowany i rozwijany.

 

- W przyszłości pieniądze ze "Stypendium wolności" będą również przeznaczane na osoby, które bardzo czynnie działają, a są w podobnie trudnej sytuacji jak Mateusz - powiedziała siostra posłanki PiS Krystyny Pawłowicz.

 

- Mam nadzieję, że będę mógł razem z Elą i wieloma przyjaciółmi pomóc w organizowaniu tego szerszego projektu, jakim będzie "Stypendium Wolności" dla wszystkich działaczy - dodał Kijowski.


- Bardzo wszystkim dziękuję, to ogromne wsparcie. Dzięki niemu nasza rodzina już odczuła sporą ulgę. Będziemy mogli spokojnie, bez stresów bytowych przeżyć święta, no i szykujemy się oczywiście do kolejnych działań - poinformował były lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski.

 

Jak wynika z najnowszego Barometru Providenta na tegoroczne święta Bożego Narodzenia Polacy wydadzą średnio 720 zł. Ci najubożsi, którzy mają dochody do 2 tys. zł na całe gospodarstwo domowe, będą musieli zastawić stół do wigilijnej wieczerzy za przeciętną kwotę około 380 zł. Te rodziny, w których zarobki przekraczają 5 tys. zł będą mogły na święta przeznaczyć średnio ok. 1000 zł.  

 

Kijowski i Pawłowicz radzą na Boże Narodzenie

 

Elżbieta Pawłowicz uznała, że informacja o sukcesie zbiórki internetowej, to dobry moment na złożenie życzeń świątecznych.

 

- Żeby w spotkaniach rodzinnych przy stole wigilijnym rozmowy były nakierowane na to, co w przyszłości, na to, co dobre, na to, co łączy - powiedziała siostra posłanki PiS Krystyny Pawłowicz.

 

- Postarajmy się nie rozmawiać o polityce, ale o tym, co nas łączy w rodzinach - dodała.

 

Do życzeń i rad dołączył się Mateusz Kijowski.


- Pamiętajmy o tym, że najważniejsze jest to, żebyśmy byli razem, żeby się nie dzielić, żeby jednoczyć naród, żeby się dogadywać i wzajemnie rozumieć - powiedział Kijowski.

 

- Nie każdy, kto ma inne poglądy, jest naszym wrogiem. Często po prostu ma inne podejście, inne zrozumienie, 

 

 

8,5 tysiąca dla byłego lidera KOD

 

Kilkanaście dni temu działacz KOD poinformował, że dla zaspokojenia jego potrzeb nie wystarczy zwykła pensja.

 

"Internauci i dziennikarze są przejęci losem moich zobowiązań alimentacyjnych i zaskoczeni, że nie idę na budowę, żeby tylko je spłacać oraz zadłużenie z tego tytułu. No to konieczne jest krótkie przypomnienie z matematyki na poziomie szkoły podstawowej" - napisał Mateusz Kijowski na swoim blogu. Były lider KOD wyliczył, że musiałby zarabiać 8437 zł brutto, aby systematycznie spłacać zobowiązania.

 

"Nie piszę tego, żeby się czegoś domagać. Ale żeby odpowiedzieć na wszelkie propozycje i zobowiązania w stylu - na budowie by się zatrudnił, spłacił zadłużenie i pokazał, że jest mężczyzną. Pokazywać nic nie muszę, ale nie spłacę pracując na budowie. Moje zadłużenie będzie rosło" - wyjaśnił Kijowski.  

 

"Wszyscy wiedzą, że moje alimenty wynoszą 2100 zł netto miesięcznie. To jest 2919 złotych brutto według kalkulatora wynagrodzeń na stronie pracuj.pl. Tylko jeszcze koszty komornicze - 15%. Czyli nie 2100 ale 2415 złotych netto. Czyli 3371 brutto. Ale... jeszcze muszę sam się jakoś utrzymać. Chociażby - żeby coś zjeść przed pracą i jeszcze dojechać do pracy. Mieć gdzie spać, ubrać się, zapłacić za prąd, gaz, ogrzewanie... Zgodnie z prawem na moje potrzeby muszę mieć 40% wynagrodzenia. Czyli nie 2415 netto, ale 4025 netto. A zatem mamy 5681 brutto."  - podał Kijowski.

 

"W końcu to proste - idź kopać doły i spłacaj zadłużenie. Wszyscy wiedzą, ile wynosi moje zadłużenie. Żeby rozłożyć spłatę na 10 lat, to miesięcznie wyjdzie około 1670 zł netto. Plus 15% kosztów komorniczych czyli 1920 netto. Zatem zwiększamy 4025 o 1920. Mamy 5945 netto czyli 8437 brutto." - napisał.

 

Zarzuty za faktury

 

Zarzuty poświadczenia nieprawdy w fakturach oraz przywłaszczenia 121 tys. zł postawiła w czerwcu Prokuratura Okręgowa w Świdnicy Mateuszowi Kijowskiemu oraz b. skarbnikowi KOD Piotrowi C.

 

- Jest to niewątpliwie próba użycia organów państwa do ograniczenia działalności, wolności demokratycznej organizacji, w sytuacji gdy walczymy z organami państwa przeciwko niszczeniu ustroju tego państwa - powiedział Mateusz Kijowski, po opuszczeniu budynku prokuratury. 

 

Zarzuty dotyczą okresu od marca do listopada 2016 r. - Obaj podejrzani, działając wspólnie i w porozumieniu, poświadczyli nieprawdę w 9 fakturach wystawionych przez firmę Mateusza K. MKM Studio sp. z o.o. na rzecz Komitetu Społecznego KOD - 6 faktur i Stowarzyszenia KOD - 3 faktury. Faktury obejmowały koszty usług informatycznych, które w rzeczywistości nie zostały wykonane - poinformował przedstawiciel prokuratury.

  

Śledczy uznali, że obaj podejrzani przywłaszczyli sobie w ten sposób 121 tys. zł. - Usiłowali także przywłaszczyć na szkodę Stowarzyszenia KOD pieniądze w kwocie 15 tys. zł za rzekome wykonanie podobnych usług, jednak wypłaty zostały zablokowane przez członków zarządu KOD - podała prokuratura.

 

Lider rezygnuje po ujawnieniu afery

 

Kijowski był przewodniczącym Komitetu Obrony Demokracji do końca maja 2016 r. Wówczas na pierwszym krajowym zjeździe delegatów KOD w Toruniu zrezygnował z ubiegania się o to stanowisko na kolejną kadencję.

 

Kijowski ustąpił po fali krytyki, która nastąpiła po ujawnieniu niejasności w sprawie faktur przez dziennikarzy.

 

W materiale opublikowanym 16 grudnia Elżbieta Pawłowicz wraz z Mateuszem Kijowskim dziękują za hojność darczyńców, dzięki którym  udało się już zebrać prawie 32 tysiące zł.

 

 

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie