"Zmiany będą dosyć głębokie". Kaczyński o rekonstrukcji rządu

Polska
"Zmiany będą dosyć głębokie". Kaczyński o rekonstrukcji rządu
PAP/Tomasz Gzell

Jestem niemal pewien, że rekonstrukcja rządu zostanie przeprowadzona na początku przyszłego roku - w styczniu; wydaje mi się, że zmiany będą dosyć głębokie - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ocenił również wtorkowe expose premiera Mateusza Morawieckiego jako "znakomite".

We wtorek premier Mateusz Morawiecki wygłosił w Sejmie expose, po których odbyła się debata nad udzieleniem jego rządowi wotum zaufania. Głosowanie zaplanowane jest na godz. 24.

 

Prezes PiS w "Gościu wiadomości" w TVP podkreślił, że słuchając expose Morawieckiego zwrócił uwagę na to, że premier przedstawił szeroką panoramę polskich spraw, które wymagają naprawy. - Powiedział, jeśli nie o wszystkim, bo nikt nie jest doskonały, to prawie o wszystkim w naprawdę znakomitym wystąpieniu i mówił konkretnie - podkreślił polityk.

 

- Ta konkretność plus ta szerokość ujęcia spraw, to były te cechy charakterystyczne tego wystąpienia, jakiego dawno nie słyszeliśmy w Sejmie - dodał lider PiS.

 

"Miny były nietęgie"

 

Prezes PiS ocenił, że w trakcie sejmowej debaty nad expose Morawieckiego opozycja "starała się" i "jak na nich było spokojnie". - Usiłowali słuchać, miny były nietęgie, bo nie mają nikogo, nawet porównywalnego - stwierdził Kaczyński.

 

- My w tej chwili zmieniamy jednego bardzo dobrego premiera, mówię o Beacie Szydło, to była świetna premier, na drugiego, jestem przekonany, też świetnego premiera. Wynika to z pewnej zmiany sytuacji. Ale nigdy nie powinniśmy zapomnieć o tym, że w ciągu tych dwóch pierwszych bardzo ciężkich lat premierem dobrym, skutecznym, zdeterminowanym, odważnym konsekwentnym i twardym była Beata Szydło - dodał Kaczyński.

 

Pytany, czy dojdzie do rekonstrukcji rządu i kiedy możemy się jej spodziewać, odparł: "Jestem niemalże pewien, że to będzie początku przyszłego roku, czyli styczeń".

 

Zapytany, którzy ministrowie zostaną "wymienieni", odpowiedział: "Wchodziłbym tutaj w rolę premiera, którym nie jestem. Gdybym chciał wymieniać jakieś nazwiska, ale wydaje mi się, że zmiany będą dosyć głębokie".

 

"Pewnie najzdolniejszy jaki się pojawił w polskiej polityce po '89 roku"

 

Prezes PiS pytany o doniesienia z których wynika, że jest oczarowany osobą i wiedzą Morawieckiego, stwierdził, że "charakterystycznym dla pewnych środowisk dziennikarskich jest zupełne mieszanie stosunków osobistych, towarzyskich ze sprawami politycznymi".

 

- To nie jest kwestia oczarowania, to jest kwestia zmiany pewnych okoliczności i w związku z tym potrzeby wykonania operacji, które lepiej będzie wykonywał premier Morawiecki, ale przez cały czas podkreślam swoje ogromne uznanie, ogromy szacunek i taką wiarę w polityczną przyszłość Beaty Szydło - powiedział prezes PiS.

 

Kaczyński oświadczył jednocześnie, że "niezwykle" ceni zdolności Morawieckiego. - Uważam, że jest to niezwykle zdolny człowiek, pewnie najzdolniejszy jaki się pojawił w polskiej polityce po '89 roku - powiedział. 

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie