Waszczykowski po rozmowie z Morawieckim ma wrócić wcześniej niż planowano do Polski

Polska

Szef MSZ Witold Waszczykowski ma wrócić wcześniej niż planowano z Brukseli do Warszawy. Jak poinformował dziennikarzy, rozmawiał z Mateuszem Morawieckim i ma brać udział w uroczystości o godz. 17 w Pałacu Prezydenckim, podczas której zostanie powołany nowy rząd.

- Wracam w tej chwili do Polski. Mam brać udział w ceremonii o godz. 17. jeśli warunki pogodowe pozwolą. Dziś (Mateusz Morawiecki) do mnie dzwonił, prosił, żebym wrócił - powiedział dziennikarzom w Brukseli Waszczykowski. Mówiąc o "warunkach pogodowych" szef MSZ miał zapewne na myśli intensywne opady śniegu w Brukseli, z powodu których odwołano ok. 50 lotów.

 

Według nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do kierownictwa PiS, w poniedziałek nastąpi większa niż początkowo zapowiadana przez Morawieckiego rekonstrukcja rządu - przewidywana jest wymiana kilku ministrów.

 

"Zobaczymy"

 

- Rekonstrukcja już się zaczęła, tworzy się, rozumiem, że będzie w ciągu dnia, dni, tygodni. Mamy jasno wytyczony kierunek w którym będzie zmierzała - powiedział Waszczykowski. Pytany, czy zostaje na stanowisku szefa MSZ, czy nie jest to jeszcze jasne, odparł: "Zobaczymy".

 

Zgodnie z konstytucją prezydent powołuje premiera wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od przyjęcia dymisji poprzedniego gabinetu i odbiera przysięgę od członków nowo powołanego rządu. Po powołaniu nowy premier ma dwa tygodnie na przedstawienie Sejmowi programu działania Rady Ministrów (expose) z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.

 

Głosowanie nad wotum zaufania wobec rządu Morawieckiego ma się odbyć we wtorek.

 

PAP, polsatnews.pl, fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie