Powołanie rządu Morawieckiego w poniedziałek o godz. 17. Nieoficjalnie: przewidywana jest wymiana kilku ministrów

Polska

Powołanie rządu Mateusza Morawieckiego odbędzie się w poniedziałek o godz. 17 - poinformował rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP w źródłach zbliżonych do kierownictwa PiS, nastąpi większa niż początkowo zapowiadana przez Mateusza Morawieckiego rekonstrukcja rządu; przewidywana jest wymiana kilku ministrów.

Morawiecki podczas piątkowej rozmowy w Telewizji Trwam mówił, że chciałby jak najszybciej powołać rząd "praktycznie w bardzo podobnym, czy niemalże identycznym składzie".

 

Większa rekonstrukcja rządu początkowo zaplanowana była na styczeń.

 

"Długa rozmowa"

 

W niedzielę - jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP - odbyła się wielogodzinna rozmowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z Morawieckim. W trakcie rozmowy - podają źródła PAP - konsultowane miały być szczegóły rekonstrukcji rządu.

 

Zdecydowano - według informacji PAP - że niektóre zmiany w rządzie nastąpią już w poniedziałek, a kolejne mogą mieć miejsce w styczniu.

 

Propozycja dla Szczerskiego?

 

Także według nieoficjalnych informacji PAP po uroczystości desygnowania na premiera Mateusza Morawieckiego w piątek w Pałacu Prezydenckim odbyła się "długa rozmowa" prezydenta, Morawieckiego, prezesa Kaczyńskiego oraz szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego. Rozmowa dotyczyła możliwych zmian na stanowiskach ministrów oraz współpracy Kancelarii Prezydenta RP z nowym gabinetem.

 

Źródła PAP w Kancelarii Prezydenta informują, że szef gabinetu prezydenta otrzymał propozycję objęcia stanowiska ministra spraw zagranicznych w rządzie Morawieckiego.

 

Wotum zaufania

 

Głosowanie nad wotum zaufania wobec rządu Morawieckiego, dotychczasowego wicepremiera, ministra finansów i rozwoju, ma się odbyć we wtorek.

 

W czwartek premier Beata Szydło złożyła komitetowi politycznemu PiS rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji, została ona przyjęta; komitet wysunął na stanowisko premiera kandydaturę Mateusza Morawieckiego.

 

W piątek prezydent przyjął dymisję rządu Szydło i desygnował Morawieckiego na premiera.

 

Zgodnie z konstytucją prezydent powołuje premiera wraz z pozostałymi członkami rządu w ciągu 14 dni od przyjęcia dymisji poprzedniego gabinetu i odbiera przysięgę od członków nowo powołanego rządu.

 

 

PAP, fot. PAP/Paweł Supernak

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie