Wyłudzili mienie warte 6,5 mln zł. Policja rozbiła międzynarodową grupę przestępczą

Polska

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie w czwartek poinformowali o rozbiciu międzynarodowej, zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT i zajmującej się praniem pieniędzy. Według prokuratury, przestępcy mieli wyłudzić mienie wartości 6,5 mln zł.

Pod koniec listopada policjanci zatrzymali sześć osób, mieszkańców województwa lubelskiego w wieku 42-63 lata. Śledczy zablokowali 70 rachunków bankowych i odzyskali mienie w wysokości 3 mln zł. Dodatkowo zabezpieczono dwa samochody i pieniądze - łącznie wartości 110 tys. zł.

 

Roczne śledztwo

 

Śledztwo było prowadzone od października 2016 r. Uwagę policjantów przykuło jedno z biur rachunkowych działające na terenie województwa lubelskiego. firma deklarowała obroty w wysokości 30 mln zł miesięcznie.

 

Policjanci ustalili, że osoby, które  należały do grupy przestępczej, działały także w innych krajach Europy.

 

W grudniu 2016 r. powołano Międzynarodowy Zespół Śledczy składający się z prokuratorów i policjantów z Polski, Szwecji, Estonii, Finlandii i Łotwy.

 

Skazani i podejrzani w całej Europie

 

- Kwoty wyłudzeń w zarzutach stawianych poszczególnym podejrzanym sięgają kilkunastu milionów złotych, zaś ilości środków finansowych podlegających praniu pieniędzy to kilkadziesiąt milionów złotych - powiedział w czwartek podczas briefingu szef lubelskiego wydziału Prokuratury Krajowej, Maciej Florkiewicz.

 

Jak dodał, postępowania w sprawie wyłudzeń toczą się w innych krajach Europy. - W Szwecji już cztery osoby zostały skazane na kary więzienia, w Finlandii wkrótce zostanie skierowany do sądu akt oskarżenia, w Estonii śledztwo jest na etapie końcowym. Na Łotwie i w Polsce sprawy wciąż są rozwojowe - dodał prokurator.

 

Według zastępcy naczelnika Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie Leszka Tyńca, ustalono "ponad 50 podmiotów gospodarczych, które były zarejestrowane w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej, wykorzystywanych przez członków grupy przestępczej do wyłudzeń podatku".

 

Schemat działania

 

Przestępcy działali opierając się na mechanizmie tzw. karuzeli podatkowej.

 

Pierwszym ogniwem w wyłudzeniach VAT-u jest tzw. "znikający podatnik". To osoba, która w praktyce nie prowadząc działalności gospodarczej wystawia faktury VAT, które nie mają pokrycia w rzeczywistości.

 

Podatnik następnie znika a nieuregulowane należności są odliczane przez kolejny podmiot w łańcuchu - to tzw. "bufor".

 

Celem "bufora" jest uwiarygodnienie fakturowanych transakcji. "Bufor" po uprawdopodobnieniu transakcji fakturuje sprzedaż towarów na ostatniego uczestnika procederu jakim jest "broker".

 

"Broker" sprzedaje towar za granicę deklarując podatek od zwrotu.

KWP Lublin

  

Strony zadeklarowane do rozliczenia podatku nie robią tego i przepadają, a sprzedawcy towarów korzystając z transakcji wewnątrzwspólnotowych posługują się 0-procentowym VAT-em.

 

"Broker" wywozi towar poza terytorium kraju otrzymując zwrot podatku VAT wynikającego z faktur zakupu. W efekcie budżet państwa nie otrzymuje należnego podatku, a dodatkowo dokonuje zwrotu podatku.

 

Towary krążyły tak w kolejnych karuzelach podatkowych.

 

polsatnews.pl, podatki.abc.pl, PAP

 

Zdjęcie: KWP Lublin

bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie