Policja zatrzymała członków grupy wyłudzającej VAT. Oszukali Skarb Państwa na blisko 3,5 mln zł

Polska
Policja zatrzymała członków grupy wyłudzającej VAT. Oszukali Skarb Państwa na blisko 3,5 mln zł
Polsat News

Czterech członków grupy wyłudzającej podatek VAT zatrzymali śląscy policjanci. Według ustaleń śledztwa, w wyniku działalności oszustów Skarb Państwa Stracił co najmniej 3,4 mln zł. Policjanci zabezpieczyli samochody podejrzanych o łącznej wartości ponad 800 tys. zł. Trzech spośród zatrzymanych zostało aresztowanych na trzy miesiące - podał w sobotę zespół prasowy śląskiej policji.

Śledztwo w tej sprawie, pod nadzorem katowickiej prokuratury okręgowej, prowadzi Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą katowickiej komendy wojewódzkiej.

 

Grupa wyłudzająca podatek działała w latach 2014-2015 na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i podkarpackiego. Jej członkowie popełniali przestępstwa polegające na wystawianiu i przyjmowaniu nierzetelnych faktur VAT oraz składaniu nierzetelnych deklaracji podatkowych.

 

Kilka dni temu policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali w tej sprawie cztery osoby. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczyli ich mienie w postaci kilku samochodów o wartości przekraczającej 800 tys. zł.

 

Wobec trzech podejrzanych, w tym podejrzanego o kierowanie grupą, Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała wnioski do aresztowanie. Sąd się do tego przychylił. Czwarty jest pod dozorem policji i ma zakaz opuszczania kraju.

 

Wyłudzenia VAT to problemem całej UE 

 

To kolejne w ostatnich dniach w woj. śląskim zatrzymanie dotyczące oszustw na podatku VAT. Pod koniec listopada CBA poinformowało o ujęciu sześciu osób podejrzanych o udział w grupie zajmującej się handlem fikcyjnymi fakturami VAT z branży budowlanej.

 

Przy zatrzymanych znaleziono faktury na kwotę ponad 600 tys. zł, część z nich agenci CBA ujęli na gorącym uczynku w jednym z hoteli w Katowicach, w trakcie przekazywania sobie faktur. Jak podała później prokuratura, zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów czterem osobom. Przyznały się one do winy.

 

Wyłudzanie podatku VAT jest problemem w całej Unii Europejskiej. Według unijnego komisarza ds. gospodarczych Pierre'a Moscoviciego najbardziej ostrożne szacunki mówią o tym, że budżety krajów UE tracą ok. 50 mld euro rocznie z powodu oszustw związanych z podatkiem VAT. W czwartek Komisja Europejska przedstawiła nową propozycję, dzięki której UE ma stać się bardziej odporna na oszustwa związane z podatkiem VAT w handlu między państwami członkowskimi.

 

PAP

 

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie