Przyszła do McDonald'sa w hidżabie. Poproszono, by go zdjęła. Teraz restauracja przeprasza

Świat
Przyszła do McDonald'sa w hidżabie. Poproszono, by go zdjęła. Teraz restauracja przeprasza
Sabrina/Twitter.com

19-letnia muzułmanka chciała w czwartek zjeść w restuaracji McDonald’s w Londynie. Zanim zajęła miejsce w kolejce, zatrzymał ją jednak ochroniarz, który prosił o zdjęcie nakrycia głowy. W obronie klientki stanął mężczyzna stojący w kolejce. Nastolatka do kasy podeszła, ale ostatecznie zrezygnowała z zakupu, twierdząc, że pierwszy raz została zdyskryminowana z takiego powodu.

Nagranie z wymiany zdań młodej muzułmanki z pracownikami restauracji zamieściła na Twitterze znajoma dziewczyny. Film zaczyna się w momencie, gdy klientka pyta o powód prośby ochroniarza.

 

- Chodzi tylko o zdjęcie tego – odpowiada jej mężczyzna, pokazując gestem, że chodzi o hidżab.

 

- Nie chodzi tylko o to. Noszę go z powodów religijnych, nie wstydzę się tego. To nie jest w porządku. Chodzę w hidżabie do wszystkich restauracji i sklepów. Mieszkam tutaj, na tej ulicy, to jest przestępstwo z nienawiści - mówi na nagraniu zdenerwowana dziewczyna.

 

W obronie muzułmanki stanął klient

 

W jej obronie staje inny klient. Wtedy dziewczyna podchodzi do kasy i pyta o powód takiej praktyki.

 

- Chciałabym się tylko dowiedzieć, kto ustalił taką zasadę. To kur… niedorzeczne - zwróciła się do kasjera. Dodała, że urodziła się w Wielkiej Brytanii (jest Brytyjką bliskowschodniego pochodzenia - red.) i pierwszy raz spotkała się z problemami z powodu noszenia hidżabu. Pracownik przy kasie poprosił, żeby przestała filmować i nie była nieuprzejma. W końcu dziewczyna wyszła. 

"Widziałam wiele podobnych filmów"

 

W rozmowie z "Guardianem" klientka chciała zachować anonimowość.

 

- Wydawało mi się, że to nie dzieje się naprawdę, bo widziałam już wiele podobnych filmów. W końcu i mnie się to przytrafiło w prawdziwym życiu - powiedziała.  

 

McDonald’s w oświadczeniu dla prasy przekazał, że wyciągnie konsekwencje wobec pracowników widocznych na nagraniu. Rzecznik przeprosił dziewczynę. Dodał, że w restauracjach sieci mile widziani są klienci wszystkich wyznań i nie ma wytyczych odnośnie do żadnych strojów religijnych. 

 

The Guardian, polsatnews.pl

 

mta/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie