Bardzo zła jakość powietrza nad częścią woj. śląskiego. Normy drastycznie przekroczone

Polska

Zanieczyszczenie powietrza w woj. śląskim przekracza w sobotę dopuszczalne normy, w niektórych miejscach - znacząco. Tak będzie przez cały weekend - wynika z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ). Smog dokucza także mieszkańcom Krakowa. Stężenie niebezpiecznych substancji w powietrzu jakim jest smog powoduje, że rocznie w Polsce umiera blisko 50 tysięcy osób.

Jak podał WIOŚ i służby kryzysowe wojewody, w sobotę i w niedzielę ze względu na poziom pyłu zawieszonego w północnej części województwa śląskiego jakość powietrza będzie umiarkowana, na obszarze bielsko-cieszyńskim oraz w Częstochowie - dostateczna, w Bielsku-Białej - zła, a w pozostałej części województwa śląskiego - bardzo zła.

 

Najgorzej w Rybniku, Zabrzu, Gliwicach

 

Według danych WIOŚ najgorsza jakość powietrza jest w sobotę w okolicach Gliwic, Rybnika i Zabrza, gdzie czujniki odnotowały kilkakrotne przekroczenie stężeń pyłów zawieszonych PM10.

 

Także w poprzednich dniach w woj. śląskim odnotowano przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10. Np. w czwartek w Rybniku normy były przekroczone o 76 proc., Gliwicach i Żywcu - o 60 proc. a w Zabrzu - o 52 proc.

 

Dopuszczalne stężenie PM10 w powietrzu wynosi 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy.

 

Spadający iloraz inteligencji i śmierć  

 

Stężenie niebezpiecznych substancji w powietrzu, jakim jest smog, powoduje, że rocznie w Polsce umiera blisko 50 tysięcy osób. Ale skutków jego oddziaływania jest więcej, choćby spadający iloraz inteligencji. Ale skutków jego oddziaływania jest więcej, choćby spadający iloraz inteligencji. 

 

Naukowcy od kilkunastu lat badali  dzieci  mieszkające  w zanieczyszczonym Krakowie  i czystych  rejonach Stanów Zjednoczonych.  Wnioski są  zaskakujące.  

 

- To już różnice statystyczne wyszły w IQ między tą populacją amerykańskich dzieci versus krakowskich dzieci. A Kraków był wybrany dlatego (do badań - red.), że takich stężeń zanieczyszczenia w Stanach nie ma - mówił w programie "Tło" pulmonolog Tadeusz Zielonka.

 

Na Śląsku obowiązuje uchwała antysmogowa

 

Z początkiem września br. weszła w życie przyjęta w kwietniu uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego, która zakłada stopniową wymianę przestarzałych instalacji cieplnych i wprowadza zakaz używania najbardziej zanieczyszczających powietrze paliw.

 

Zapisy uchwały antysmogowej obowiązują na obszarze całego województwa przez cały rok, dotyczą wszystkich użytkowników pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe. Od chwili jej wejścia w życie nie nie można w nich spalać węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20 procent.

 

Stan jakości powietrza w polskich miastach można na bieżąco sprawdzać na stronie polsatnews.pl.

 

PAP, polsatnews.pl

paw/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie