Szef SKW: we wtorek odbyło się spotkanie z gen. Kraszewskim

Polska
Szef SKW: we wtorek odbyło się spotkanie z gen. Kraszewskim
Polsat News

We wtorek doszło do kolejnego spotkania z gen. Jarosławem Kraszewskim - potwierdził szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Piotr Bączek. Według niego procedura wobec generała może zakończyć się "w najbliższych tygodniach - dniach". - To nie jest długotrwała procedura, tak jak niektórzy komentatorzy, publicyści i dziennikarze oraz, niestety, niektórzy politycy wskazują - stwierdził.

- Tak, doszło do kolejnego spotkania z gen. Kraszewskim w dniu dzisiejszym. Ta procedura (wobec generała - red.) została zapoczątkowana pod koniec czerwca. To nie jest długotrwała procedura, tak jak niektórzy komentatorzy, publicyści i dziennikarze oraz niestety niektórzy politycy wskazują. Różne postępowania sprawdzające trwają nawet do półtora roku i kończą się w zależności od informacji, które służba wtedy podejmuje - SKW albo ABW - wydaniem poświadczenia, albo cofnięciem takiego certyfikatu dostępu do informacji - powiedział Bączek w TV Republika.

 

Postępowanie "po uzyskaniu nowych informacji"

 

Jak dodał, postępowanie wobec gen. Kraszewskiego z Biura Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęło się pod koniec czerwca po uzyskaniu nowych informacji dotyczących generała. - Tyle mogę powiedzieć - zaznaczył. Według szefa SKW wtorkowe spotkanie było "chyba drugim". Bączek podkreślił, że istnieje wiele przesłanek, które nakazują służbie ochrony państwa wszczęcie takiej procedury.

 

Wyraził nadzieję, że procedura wobec gen. Kraszewskiego może zakończyć się "w najbliższych tygodniach - dniach".

 

- Tak jak już mówiłem kilka razy w wypowiedziach publicznych, ta długotrwałość wynika z faktu, że należy przeprowadzić sprawdzenie w różnych zasobach informacyjnych, w różnych archiwach innych służb, innych instytucji innych organów państwa - dodał.

 

Wcześniej we wtorek o spotkaniu poinformował portal wPolityce.pl

 

Portal przypomina, że to sprawy postępowania SKW wobec Kraszewskiego dotyczyły słowa prezydenta Andrzeja Dudy o tym, że jeżeli szef MON "będzie wobec uczciwych oficerów stosował takie ubeckie metody, jak Platforma stosowała wobec niego, to będzie kiepsko".

 

Jak ustaliło wPolityce, "presja głowy państwa w tej sprawie - zarówno w tamtej wypowiedzi, jak i szeregu kolejnych wywiadów - była katalizatorem zaproszenia, jakie do gen. Kraszewskiego wystosowała SKW".

 

Postępowanie oznacza czasowy brak dostępu do informacji niejawnych

 

Rzeczniczka MON ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz, cytowana przez portal, nie chciała skomentować doniesień o spotkaniu w SKW. - Mogę powiedzieć jedynie tyle, że wskazywanie informacji dotyczących postępowania wobec pana generała Kraszewskiego będzie przekazane wyłącznie przełożonym pana generała - powiedziała. Według rozmówców portalu, wtorkowe spotkanie w siedzibie SKW "w niewielki sposób" posunęło całą sprawę do przodu.

 

Postępowanie sprawdzające wobec gen. Kraszewskiego Służba Kontrwywiadu Wojskowego wszczęła w czerwcu. Wszczęcie postępowania - które zgodnie z przepisami ustawy o ochronie informacji niejawnych może trwać do 12 miesięcy - oznacza czasowe odebranie dostępu do informacji niejawnych, a tym samym - jak stwierdziło Biuro - uniemożliwienie generałowi wykonywania w pełnym zakresie obowiązków służbowych w BBN.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie