Prezydent o szefie MON: jak będzie wobec uczciwych oficerów stosował takie ubeckie metody, jak Platforma stosowała wobec niego, to będzie kiepsko

Polska
Prezydent o szefie MON: jak będzie wobec uczciwych oficerów stosował takie ubeckie metody, jak Platforma stosowała wobec niego, to będzie kiepsko
YouTube/Me in HD

Do sieci trafił film z obchodów Święta Niepodległości w Warszawie, na którym uwiecznione zostały zaskakujące słowa prezydenta Andrzeja Dudy. - Jak będzie wobec uczciwych oficerów stosował takie ubeckie metody, jak Platforma stosowała wobec niego, to będzie kiepsko - stwierdził prezydent, pytany przez jedną z osób zgromadzonych na obchodach, o relacje z szefem MON.

- Panie prezydencie, co z panem Antonim, dogadacie się jakoś panowie? - zapytał jeden z przechodniów.

 

- Musi sobie parę rzeczy przemyśleć - odpowiedział prezydent i poszedł dalej.

 

Po chwili jednak wrócił i dodał, nachylając się w kierunku przechodnia: "Jak będzie wobec uczciwych oficerów stosował takie ubeckie metody, jak Platforma stosowała wobec niego, to będzie kiepsko."

 

Rozmowa została zarejestrowana. Szersze nagranie trafiło na YouTube, a następnie fragment z wypowiedzią prezydenta został udostępniony na Twitterze.

 

 

O konflikcie pomiędzy prezydentem a szefem MON mówi się już od jakiegoś czasu. Tuż przed 11 listopada ogłoszono m.in., że Andrzej Duda nie wręczy w dniu Święta Niepodległości nominacji generalskich.

 

Spór ma też dotyczyć zmiany systemu dowodzenia polską armią. Różnice dotyczą m. in. prerogatyw prezydenta i samej struktury dowódczej. Koncepcja MON nie przewiduje postulowanego przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego połączonego dowództwa, mającego koordynować współdziałanie sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych oraz obrony terytorialnej.

 

Resort obrony proponuje zarazem powołanie Inspektoratu Szkolenia i Dowodzenia, którego szef byłby mianowany przez ministra obrony, podczas gdy dowódców rodzajów sił zbrojnych mianowałby prezydent.

 

polsatnews.pl, PAP

ml/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie