"W jednym tweecie zawarł wszystko to, co jest podsumowaniem dwóch lat rządów PiS". Lubnauer o wpisie Tuska

Polska

- PiS w tym czasie podważyło bardzo silnie nasze poczucie bezpieczeństwa, które wynika z kilku elementów. Mam na myśli państwo prawa, wolne media i stosunki z sąsiadami - powiedziała przewodnicząca klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer w programie "Graffiti". W ten sposób skomentowała wpis Donalda Tuska na Twitterze, w którym zasugerował, że polityka PiS może być powiązana z planami Kremla.

"Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawiłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie" - napisał w niedzielę na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

 

 

 - Prawo i Sprawiedliwość podważyło bardzo silnie nasze poczucie bezpieczeństwa - oceniła Katarzyna Lubnauer w Polsat News.

 

Dodała, że wynika ono z kilku elementów: "po pierwsze z tego, co nazywamy państwem prawa, czyli tego, że prawo jest przewidywalne; że mamy jakiś porządek prawny. To jest kwestia tych wszystkich rzeczy związanych z Trybunałem Konstytucyjnym, z prokuraturą".

 

- A z drugiej strony próba ataku na wolne media, kwestia polityki zagranicznej, czyli psucia sobie relacji ze wszystkimi krajami, które do tej pory były naszymi sojusznikami. Mam na myśli Niemcy, czy Francję. Również podważenie - właściwie obowiązującej wszystkie rządy - doktryny Giedroycia, czyli kwestia naszych sąsiadów wschodnich, m.in. Ukrainy - stwierdziła Lubnauer.

 

"Adekwatne do tego, co wyprawia rząd"

 

Na temat wpisu Tuska mówił też w Polsat News także Marcin Kierwiński z PO.

 

- Te słowa są adekwatne do tego co wyprawia rząd. Działania PiS-u przesuwają nas z Europy Zachodniej, do której zawsze dążyliśmy. Teraz rząd PiS robi wszystko, aby wyprowadzić nas na wschód. Nie jest przypadkiem, że ze wszystkich sąsiadów, najlepsze stosunki mamy teraz  Białorusią. Z Niemcami - tragedia, z Ukrainą - tragedia, z Litwą - nie najlepiej, z Czechami - słabo, ze Słowacją - słabo, no to są fakty - podkreślił.

 

Dodał, że traktuje słowa Tuska, "jako bardzo poważne ostrzeżenie. Skoro zdecydował się na taki tweet, czy na takie pytanie, to znaczy, że tego typu pytania pojawiają się na zachodzie Europy".

 

 

Polsat News, polsatnews.pl

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie