"Jest używany instrumentalnie, żeby bić w polski rząd". Waszczykowski o Tusku

Polska

- Wydaje mi się, że stoi za tym coś więcej, że Tusk jest używany instrumentalnie, żeby bić w polski rząd, aby stygmatyzować, dyskwalifikować polską politykę zagraniczną, aby pokazywać światu, że jest to rząd ksenofobiczny, faszystowski rzekomo - powiedział w Polsat News Witold Waszczykowski. Szef MSZ skomentował w ten sposób wpis Donalda Tuska, w którym szef RE odniósł się do polityki rządu PiS.

- Gdyby taki pogląd utrwalił się w świecie, to bardzo szkodziłoby Polsce, nie tylko polskiemu rządowi, ale polskiemu społeczeństwu i wydaje mi się, że Tusk jest używany w tym celu przez elity liberalno-lewicowe, które nienawidzą takiego rządu, jak również przez pewne siły gospodarcze, ekonomiczne, które bardzo straciły na tym, że w Polsce rządzi PiS - ocenił Waszczykowski.

 

Wyjaśnił, że "olbrzymie pieniądze wyciekały przez lata z Polski", a dzięki rządowi PiS to się zmieniło.

 

"Jest niegodny tego stanowiska"

 

- Wystarczyło nie kraść, wystarczyło zarządzać Polską bardzo sprawnie, co się udało. Ale to znaczy, że ktoś na tym traci. Te środowiska, które do tej pory żyły, czy pasożytowały na Polsce, tracą. W związku z tym stymulują takich polityków jak Tusk - powiedział szef MSZ.

 

Ocenił, że wpis byłego szefa Platformy Obywatelskiej pokazał też, że PiS zrobiło słusznie, kiedy nie chciało poprzeć Tuska, jako kandydata na drugą kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej.

 

- To jest polityk, który jest niegodny tego stanowiska. Na tym stanowisku powinno się zachować bezstronność, a nie wtrącać w wewnętrzne życie tego czy innego kraju, a szczególnie własnego kraju, jak to robi Tusk - podkreślił minister.

 

"Staje się marginesem UE"

 

Ocenił też, że "pan Tusk staje się marginesem UE, ponieważ niedawno Jean-Claude Juncker (przewodniczący Komisji Europejskiej - red.) zaproponował nawet, żeby to stanowisko (szefa Rady Europejskiej - red.) zlikwidować".

 

Waszczykowski powiedział też, że Tusk, to polityk "który ma problem z Polską" i nie pierwszy raz krytykuje swój kraj za granicą.

 

W materiale filmowym można obejrzeć całą rozmowę z Witoldem Waszczykowskim.

 

Polsat News, polsatnews.pl

paw/kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie