Facebook dwukrotnie usunął zdjęcia znanego fotografa z Marszu Niepodległości. Prawdopodobnie uznał, że propagują rasizm
Chris Niedenthal umieścił na swoim profilu na portalu społecznościowym zdjęcia z sobotniego marszu, który przeszedł ulicami Warszawy. Facebook zablokował fotografie. - Pojawił się ogólny komunikat, że złamałem zasady obowiązujące na tym portalu. W domyśle chodziło prawdopodobnie o propagowanie rasizmu - powiedział polsatnews.pl uznany fotograf.
Sprawę usuniętych zdjęć nagłośnili internauci. Jeden z nich umieścił na Twitterze komunikat wydany przez Niedenthala. "Popołudniu (13 listopada 2017 r.) Facebook z nieznanych przyczyn usunął zdjęcia, które zrobiłem dwa dni temu podczas Marszu Niepodległości w Warszawie" - napisał fotograf.
Poland 2017. Facebook censorship. Events 11.11.2017. Independence Day.
— Tomasz z Lublina (@Tomasz_z_LBN) 13 listopada 2017
to: @realDonaldTrump @MELANIATRUMP @IvankaTrump @nytimes @washingtonpost @Independent @BBCBreaking @NBCNews @CNBCTV18Live @newyorktimes110 @IndependenceDay @daily @DailyNewsZim pic.twitter.com/S4Jpp4Vf7n
Niedenthal wrzucił zdjęcia ponownie. Facebook znów usunął te materiały i dodatkowo zablokował profil fotografa. Zgodnie regulaminem Facebooka zabronione jest publikowanie na tym portalu społecznościowym "treści lub wykonywanie jakichkolwiek czynności, które naruszają lub łamią prawa innej osoby, albo są w inny sposób sprzeczne z prawem".
- Zrobiła się wrzawa, także medialna, sprawę nagłośnili dziennikarze. Ja również napisałem do Facebooka, że to nie fair, że to nie mnie powinni karać, że nie w porządku jest karać profesjonalnego fotografa za to, że pokazuje to, co było - podkreślił Niedenthal.
Fotograf w rozmowie z poslatnews.pl dodał, że Facebook we wtorek po południu przywrócił pierwszy post ze zdjęciami. - Przywrócili i przeprosili. Napisali, że to błąd ich pracownika, że to ich wina - powiedział Niedenthal.
Chris Niedenthal to jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. W 1986 roku otrzymał prestiżową nagrodę World Press Photo. Dokumentował m.in. wydarzenia podczas stanu wojennego w Polsce. Jedno z jego najsłynniejszych zdjęć przedstawia transporter opancerzony SKOT, stojący na tle billboardu reklamującego film "Czas apokalipsy" Francisa Forda Coppoli, wiszącego na budynku kina "Moskwa" w Warszawie.
polsatnews.pl, wikipedia.pl
Czytaj więcej