UE chce zażądać "stanowczego potępienia" przez polski rząd "faszystowskiego" Marszu Niepodległości

Świat
UE chce zażądać "stanowczego potępienia" przez polski rząd "faszystowskiego" Marszu Niepodległości
Polsat News

"Parlament Europejski wzywa polski rząd do podjęcia odpowiednich działań i stanowczego potępienia ksenofobicznego i faszystowskiego marszu, który miał miejsce w Warszawie w sobotę, 11 listopada" - taki zapis może się znaleźć w rezolucji dot. praworządności w Polsce, dowiedziała się korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek. Tekst zaproponowali europosłowie - autorzy projektu rezolucji.

- W projekcie rezolucji nie ma na razie odniesienia do Marszu Niepodległości, ale mówi o tym poprawka nr 1, zgłoszona przez przedstawicieli wszystkich pięciu grup politycznych PE,  które zgłosiły tez rezolucję - dowiedział się Polsat News.

 

Proponowany tekst to: 

 

15a.     Calls on the Polish Government to take appropriate action on and strongly condemn the xenophobic and fascist march that took place in Warsaw on Saturday, 11 November 2017;

 

15a. (Parlament Europejski wzywa polski rząd do podjęcia odpowiednich działań i stanowczego potępienia ksenofobicznego i faszystowskiego marszu, który miał miejsce w Warszawie w sobotę, 11 listopada 2017 roku)

 

W środę debata i głosowanie

 

W środę, 15 listopada, o godz. 9 na sesji plenarnej PE w Strasburgu rozpocznie się debata o praworządności i stanie demokracji w Polsce. Po południu planowane jest głosowanie rezolucji Parlamentu w tej sprawie.

 

W debacie weźmie udział m.in. pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans i - w imieniu przewodnictwa w Radzie - wiceminister do spraw europejskich Estonii Mati Maasikas.

 

Niewykluczone, że PE wezwie do uruchomienia wobec Polski procedury zgodnej z artykułem 7.1 Traktatu, mówiącym o ryzyku poważnego naruszenia wartości europejskich przez polskie władze.

 

Jeśli tak się stanie, Komisja Swobód Obywatelskich PE przygotuje "uzasadnioną propozycję" w tej sprawie, którą następnie przedłoży Radzie UE.

 

Procedura może doprowadzić do zawieszenia części praw Polski jako członka Unii Europejskiej.

 

polsatnews.pl, Polsat News

 

Dorota Bawołek/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie