Piłkarka Hope Solo oskarżyła byłego szefa FIFA o molestowanie seksualne

Świat
Piłkarka Hope Solo oskarżyła byłego szefa FIFA o molestowanie seksualne
WikimediaCommons/Anders Henrikson/CC BY 2.0

Amerykańska piłkarka Hope Solo oskarżyła byłego prezydenta FIFA Seppa Blattera o molestowanie seksualne. Do zdarzenia miało dojść za kulisami gali wręczenia nagród laureatom plebiscytu Złotej Piłki FIFA w 2013 roku. Tego samego dnia amerykańska gimnastyczka Aly Raisman, oświadczyła, że jako młoda zawodniczka była molestowana seksualnie przez byłego już lekarza reprezentacji Lawrence'a Nassara.

"Sepp Blatter uszczypnął mnie w pośladki. To było kilka lat temu podczas gali Złotej Piłki, tuż przed moim wejściem na scenę" - powiedziała Solo portugalskiemu tygodnikowi "Expresso".

 

Tygodnik cytuje również odpowiedź rzecznika Blattera, który oskarżenie nazwał "śmiesznym". Blatter był prezydentem Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej w latach 1998-2015.

 

36-letnia Solo była w tym tygodniu gościem konferencji technologicznej Web Summit w Lizbonie. Amerykańska bramkarka jest dwukrotną złotą medalistką olimpijską (2008, 2012) i mistrzynią świata z 2015 roku.

 

"Dotykanie seksualne pod pretekstem leczenia kontuzji"

 

23-letnia Raisman oskarżyła Nassara o "dotykanie seksualne pod pretekstem leczenia kontuzji pleców lub bioder". Do pierwszego "leczenia" miało dojść osiem lat temu. W wywiadzie, którego fragmenty pokazano w piątek, a całość ma się ukazać w niedzielę, wspomniała także, że po igrzyskach w Rio de Janeiro poinformowała o sprawie FBI.

 

Raisman zakończyła już karierę sportową. W igrzyskach w Londynie i Rio wywalczyła łącznie sześć medali, w tym trzy złote.

 

368 kobiet w amerykańskiej gimnastyce padło ofiarą agresji seksualnej

 

Skandal w amerykańskiej gimnastyce ujawnił w grudniu ubiegłego roku dziennik "Indianapolis Star", według którego w ostatnich 20 latach aż 368 zawodniczek z klubów afiliowanych przy krajowej federacji (USA Gymnastics) padło ofiarą agresji seksualnej ze strony lekarzy i trenerów. Niektóre z gimnastyczek, gdy popełniano na nich przestępstwo, były w wieku poniżej 13 lat, a jedną z ofiar miała być medalistka olimpijska Jamie Dantzscher.

 

Wśród oskarżonych o gwałty jest Nassar, lekarz reprezentacji w latach 1996-2015. Od lutego pozostaje on w areszcie.

 

Skutkiem skandalu była dymisja w marcu szefa USA Gymnastics Steve'a Penny'ego. Zarzucano mu, że zbyt późno zaalarmował o tym fakcie władze.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie