Obywatele RP oddali cześć Piotrowi Szczęsnemu, który podpalił się w proteście przeciwko władzy

Polska
Obywatele RP oddali cześć Piotrowi Szczęsnemu, który podpalił się w proteście przeciwko władzy
PAP/PAP/Leszek Szymański

Obywatele RP w piątek, 10 listopada, przed Pałacem Kultury i Nauki upamiętnili Piotra Szczęsnego, który 19 października podpalił się w ramach protestu i kilka dni później zmarł. Zapowiedzieli jednocześnie, że w grudniu zorganizują kontrmiesięcznicę smoleńską na Krakowskim Przedmieściu.

Lider Obywateli RP Paweł Kasprzak w swoim wystąpieniu tłumaczył nieobecność ruchu na Krakowskim Przedmieściu, gdzie odbywały się obchody 91 miesięcznicy smoleńskiej.

 

- Są rzeczy ważniejsze niż to, żeby robić na złość (prezesowi PiS Jarosławowi - red.) Kaczyńskiemu - podkreślił.

 

Jak zaznaczył, konflikt między Obywatelami RP a zgromadzonymi na miesięcznicy "to ostatnia rzecz, w której chcielibyśmy dzisiaj uczestniczyć".

 

Odczytano list Szczęsnego

 

Podczas zgromadzenia odczytano list, który zostawił po sobie Piotr Szczęsny, a Kasprzak wyrecytował wiersz Czesława Miłosza "Campo di fiori".

 

Odtworzona została również piosenka zespołu Chłopcy z Placu Broni "Kocham Wolność".

 

Kasprzak przywołał też inne osoby, które w przeszłości dokonały samospalenia. Jak dodał "to w takiej samotności rodzi się pragnienie, by krzykiem jak najbardziej rozpaczliwym budzić uśpione ludzkie sumienia".

 

Kwiaty i znicze przed Pałacem Kultury i Nauki

 

Zapowiedział, że Obywatele RP będą uczestniczyć w grudniowej kontrmiesięcznicy 10 grudnia.

 

Zgromadzeni rozeszli się ok. godz. 21. Pod miejscem, w którym podpalił się Piotr Szczęsny złożyli kwiaty i zapalili znicze.

 

Według mediów, Piotr Szczęsny przed podpaleniem się rozdawał przechodniom ulotki, na których spisał 15 powodów jego protestu. Ulotki zawierały też wezwanie "do wszystkich Polek i Polaków, tych, którzy decydują o tym, kto rządzi w Polsce, aby przeciwstawili się temu, co robi obecna władza i przeciwko czemu on protestuje".

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie