"Obawiam się, że to będzie szukanie haków". Rzecznik Praw Obywatelskich o projekcie ustawy o jawności życia publicznego

Polska
"Obawiam się, że to będzie szukanie haków". Rzecznik Praw Obywatelskich o projekcie ustawy o jawności życia publicznego
Polsat News

- Ludzie będą wzajemnie oglądali swoje oświadczenia majątkowe, donosili, wskazywali na braki. Obawiam się, że w którymś momencie będzie to przybierało postać szukania haków - tak o jednym z zapisów projektu ustawy o jawności życia publicznego mówił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

W końcu października koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik przedstawili projekt ustawy o jawności życia publicznego. Zakłada on m.in. stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym; rozszerzenie kręgu osób zobowiązanych do składania oświadczeń majątkowych.

 

Bodnar mówił w piątek w Tok FM, że "jest w stanie zgodzić się z tym, że osoby, pełniące najbardziej eksponowane stanowiska publiczne powinny składać oświadczenia majątkowe". Ale, jak podkreślił, "gdy widzę np. pracownika sądu powszechnego i prokuratury, asystenta prokuratora, pracownika policji, syndyka, strażnika gminnego, wszystkie władze uczelniane, strażacy, lekarzy-orzeczników w ZUS itd. - to zaczynam się zastanawiać, czy taka zmiana ustawowa powinna przechodzić bez większej refleksji".

 

"Ludzie wzajemnie będą sobie te oświadczenia oglądali i donosili"

 

RPO przypomniał, że do tej pory oświadczenia majątkowe "były deponowane w urzędach i CBA miało do nich dostęp, natomiast ustawa wprowadza powszechną jawność oświadczeń". - Tu nie chodzi o to, że mamy tylko złożyć oświadczenie, ale o to, że ono także wisi w Internecie na stronach biuletynu informacji publicznej - zauważył i dodał, że to uruchamia "mechanizm społecznej kontroli nad jawnością życia publicznego".

 

- Ta społeczna kontrola będzie polegała na tym, że ludzie wzajemnie będą sobie te oświadczenia oglądali, donosili, wskazywali na braki, nierzetelność - podkreślił RPO. - (...) niestety obawiam się, że w którymś momencie będzie to przybierało postać szukania haków na różne osoby, zawiadamiania CBA bądź pewnych organów i stopniowego usuwania tych osób, które z różnych powodów staną się nierzetelne - ocenił RPO.

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze