Mąż - prokurator krajowy, a żona dostała posadę prezesa sądu. Politycy PO oburzeni

Polska

Politycy PO wyrazili w poniedziałek oburzenie powołaniem na nowego prezesa Sądu Rejonowego w Sosnowcu, sędzi Małgorzaty Hencel-Święczkowskiej, żony prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego. Chcą, aby premier Beata Szydło przedstawiła w Sejmie informację w tej sprawie.

W niedzielę informowaliśmy, że sędzia Małgorzata Hencel-Święczkowska została na mocy decyzji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry nowym prezesem Sądu Rejonowego w Sosnowcu.

 

PO: pożądana dymisja Zbigniewa Ziobry

 

- To jest, niestety, kolejna konsekwencja podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudy ustawy o ustroju sądów powszechnych - ocenił poseł PO Arkadiusz Myrcha na poniedziałkowej konferencji prasowej.

 

- Kiedy cała Polska protestowała i domagała się od prezydenta "trzy razy weta", pan prezydent świadomie podpisał ustawę, która przyznała ministrowi Ziobro, będącemu jednocześnie prokuratorem generalnym, uprawnienie do podejmowania jednoosobowej decyzji, bez konsultacji z kimkolwiek, do odwoływania i powoływania prezesów sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych - podkreślił polityk PO.

 

Mariusz Witczak (PO) ocenił, że "w każdym normalnym państwie", po tego typu decyzji, jak powołanie sędzi Hencel-Święczkowskiej na prezesa Sądu Rejonowego w Sosnowcu, szef rządu zdymisjonowałby ministra sprawiedliwości. Jak dodał, Platforma "zdaje sobie jednak sprawę, że politycznym planem PiS jest tworzenie układu partyjno-rodzinnego" i - jego zdaniem - "takiej pożądanej dymisji nie będzie".

 

Platforma chce wyjaśnień

 

- W związku z tą sytuacją jako Platforma Obywatelska wystosowujemy pismo do marszałka Sejmu, wnioskując o rozszerzenie porządku obrad posiedzenia Sejmu w tym tygodniu o informację premier Beaty Szydło, dotyczącą skandalicznych powołań na prezesów sądów w Polsce - poinformował Witczak.

 

Według niego, tego typu "kontrowersyjnych decyzji", jak powołanie żony Święczkowskiego, było w ostatnim czasie w całym kraju więcej.

 

- Jest bardzo dużo tematów do omówienia i liczymy na to, że będziemy mogli w rzetelnej debacie przedyskutować te wszystkie skandaliczne decyzje - zaznaczył poseł Platformy.

 

"Doświadczenie i kompetencje"

 

O awansie Małgorzaty Hencel-Święczkowskiej na stanowisko prezes sądu decydowało jej doświadczenie i kompetencje - podkreślił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 

 

Także europoseł PiS Ryszard Czarnecki nie widzi w tej sprawie niczego niestosownego. - Jeśli pani sędzia spełnia wymogi kompetencyjne, to nie widzę w tym nic nadzwyczajnego. Mam pełne zaufanie do pani sędzi - powiedział.

 

 

Prezydent podpisał zmiany

 

Podpisana w lipcu tego roku przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości. Wprowadza też zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

 

Nowelizacja odstępuje od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów. Zakłada też - "dla wzmocnienia nadzoru zewnętrznego sprawowanego przez ministra" - odstąpienie od zasady powoływania prezesa sądu rejonowego przez prezesa sądu apelacyjnego z zastosowaniem procedury opiniowania kandydata - na rzecz powołania go przez ministra.

 

polsatnews.pl, PAP

hlk/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze