"K.", czyli spektakl inspirowany postacią Jarosława Kaczyńskiego. Obok głównego bohatera m.in. "Donald" oraz "Duch Unii Wolności"

Kultura
"K.", czyli spektakl inspirowany postacią Jarosława Kaczyńskiego. Obok głównego bohatera m.in. "Donald" oraz "Duch Unii Wolności"
Polsat News

Spektakl zatytułowany "K.", inspirowany osobą prezesa Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosława Kaczyńskiego, pokaże w sobotę Teatr Polski w Poznaniu. Na scenie obok głównej postaci pojawią się także: "Donald", "Matka Prezesów", oraz "Duch Unii Wolności".

Współtwórca - wraz z Moniką Strzępką - spektaklu Paweł Demirski powiedział, że sztuka będzie opowieścią, opartą na obserwacji współczesnych elit politycznych. - Na scenie pojawią też postacie złożone z sumy pewnych polskich politycznych zachowań, jak i postacie powstałe z pewnego połączenia życiorysów polityków - mówił Demirski.

 

Głównym bohaterem spektaklu w reż. Moniki Strzępki będzie "K.", wzorowany na prezesie PiS Jarosławie Kaczyńskim. Zdaniem Demirskiego, sztuka będzie też próbą zrozumienia fenomenu Kaczyńskiego, czyli "osoby, która właściwie od 1990 roku kształtuje obraz polskiej polityki". - Czego by nie sądzić o nim - jest to postać dość fascynująca - powiedział.

 

W tytułowego bohatera wcieli się Marcin Czarnik. Na scenie pojawi się także m.in. "Donald" grany przez Jacka Poniedziałka, "Matka Prezesów" - tej roli Barbara Krasińska; oraz postać "Ducha Unii Wolności", którego zagra Joanna Drozda.

 

Twórcy nie chcą wywołać skandalu

 

Demirski pytany, czy spodziewa się, że spektakl wzbudzi kontrowersje, odpowiedział: "nigdy nie robiliśmy spektaklu, który miałby wywołać skandal".

 

- Wywołać w Polsce skandal jest niesamowicie prosto, natomiast ja absolutnie nie widzę celowości takich działań. Opowiadamy raczej to, co jest związane z naszą wrażliwością, naszym widzeniem świata. Ja nigdy nie wychodzę z takiego założenia, aby robić rzeczy kontrowersyjne, tylko szczere - zaznaczył.

 

Jak mówił, "staramy się patrzeć w miarę obiektywnie, ale polityka jest miejscem, w którym raczej normalni, empatyczni i wrażliwi ludzie się nie znajdują, bądź z niej szybko wylatują".

 

O "skutkach narzędzi politycznych, jakie są stosowane w Polsce"

 

Demirski wyjaśnił także, że w jego odczuciu "polityka zawsze wygląda tak samo; czy się mówi o polityce, która się dzieje teraz, czy o polityce która działa się 50 lat temu, czy która będzie się działa za 2 lata, jak w naszym przypadku".

 

- Wydaje mi się, że mechanizmy polityki są wciąż podobne. Pytanie - jakie demony potrafi wywołać sposób jej prowadzenia. O tym też jest ten spektakl: o skutkach narzędzi politycznych, jakie są stosowane w Polsce - powiedział Demirski.

 

Premiera spektaklu "K." odbędzie się w sobotę na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Poznaniu.

 

"Architekt polskiej współczesności"

 

- W "Kordianie" pojawiał się ówczesny władca Polski, czyli car. Polska dramaturgia zajmuje się wielkimi Polakami. Niewątpliwie Jarosław Kaczyński, niezależnie od sympatii politycznych, to jeden z architektów polskiej współczesności - tak Maciej Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, gość programu "Skandaliści", wyjaśnił pomysł na spektakl z bohaterem wzorowanym na prezesie PiS.

 

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie