"K.". Będzie spektakl z bohaterem wzorowanym na Jarosławie Kaczyńskim

Polska

- W "Kordianie" pojawiał się ówczesny władca Polski, czyli car. Polska dramaturgia zajmuje się wielkimi Polakami. Niewątpliwie Jarosław Kaczyński, niezależnie od sympatii politycznych, to jeden z architektów polskiej współczesności - tak Maciej Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu, gość programu "Skandaliści", wyjaśnił pomysł na spektakl z bohaterem wzorowanym na prezesie PiS.

- Możemy się nie zgadzać, ale jest to osoba, która zyskała taką potęgę polityczną, że może konstruować nasze polskie losy - powiedział Nowak w rozmowie z Agnieszką Gozdyrą.

 

Spektakl ma nosić tytuł "K." a jego akcja ma toczyć się podczas nocy wyborczej 2019 r. Premierę zaplanowano na 4 listopada.

 

"Jego decyzje będą miały konsekwencje"

 

Zapytany, jakiego człowieka widzi patrząc na Kaczyńskiego, Nowak odparł: Widzę go poprzez perspektywę spektaklu. Niewątpliwie jest to postać historyczna, o której przyszłe pokolenia będą się uczyły.

 

Gozdyra przypomniała również lipcową wypowiedź Kaczyńskiego, kiedy to lider PiS z sejmowej mównicy zwrócił się do opozycji: wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego śp. brata, niszczyliście go, zamordowaliście go, jesteście kanaliami.

 

 

- Czy to nie jest scena szekspirowska? - zapytał Nowak. - Tak polityka zawsze się konstruowała, poprzez wybitne jednostki, często o kontrowersyjnych poglądach, ale na tyle wyraziste, żeby swoją wolę przekuć w rzeczywistość polityczną, żeby pociągnąć za sobą ludzi, którzy mu wierzą. Ja nie myślę, że jest to jakaś sytuacja nadzwyczajna. To jest niewątpliwie wielka, historyczna postać, z którą w przyszłości będziemy polemizowali, której decyzję będą miały konsekwencje w przyszłości - dodał.

 

Dotychczasowe odcinki programu "Skandaliści" można oglądać na portalu polsatnews.pl w zakładce "Nasze programy".

 

"Zamknijcie zdradzieckie mordy". Pawłowicz do opozycji na komisji sprawiedliwości. Zobacz wideo:

 

 

 

Polsat News, polsatnews.pl

 

luq/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie