"Jeden powiat, jedna strzelnica". Posłowie Kukiz’15 mają wątpliwości i pytają szefa MON

Polska

Dlaczego projekt realizujący koncepcję autorstwa MON został złożony w Sejmie jako poselski? Jak - poza budową strzelnic w każdym powiecie - będzie promowany wśród dzieci i młodzieży sport strzelecki oraz ile pieniędzy zabezpieczyło ministerstwo na całe przedsięwzięcie - o to m.in. pytają dwaj posłowie Kukiz'15 w interpelacji skierowanej do ministra obrony.

O budowie lub remoncie strzelnic oraz rozwijaniu sportu strzeleckiego mówi poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, który 11 października wpłynął do Sejmu.

 

MON chce upowszechnić posługiwanie się bronią

 

"Obecnie w Siłach Zbrojnych funkcjonują jedynie 52 strzelnice garnizonowe i 33 strzelnice pistoletowe. Poza resortem obrony narodowej, w całym kraju funkcjonuje, jak się szacuje, zaledwie około 170 strzelnic różnego typu. Taka ilość obiektów strzeleckich zapewnia możliwości szkolenia strzeleckiego jedynie niewielkiej liczbie obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Nie daje także możliwości wykorzystywania tych obiektów do szkolenia organizacji proobronnych, funkcjonariuszy i żołnierzy" - głosi uzasadnienie projektu.

 

Jak podkreślają autorzy dokumentu, "jest to szczególnie widoczne w związku z procesem tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, które wraz ze wzrostem stanu osobowego napotykają na trudności organizacyjne i infrastrukturalne w zakresie prowadzenia efektywnego szkolenia strzeleckiego swoich pododdziałów".

 

"Przedmiotowe rozwiązanie wpisuje się w prowadzone w resorcie obrony narodowej działania zmierzające do  możliwie szerokiego upowszechnienia wiedzy i umiejętności z zakresu bezpiecznego i skutecznego posługiwania się bronią palną wśród obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Celem omawianej zmiany jest także możliwie duże rozszerzenie bazy szkoleniowej dla członków organizacji proobronnych, funkcjonariuszy oraz żołnierzy pododdziałów Wojsk Obrony Terytorialnej i innych rodzajów Sił Zbrojnych, którzy  będą mogli korzystać z tych strzelnic" - wyjaśniają posłowie PiS, podpisani pod projektem.

 

W każdym powiecie: strzelnica, klasy wojskowe i obrona terytorialna  

 

Sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk przekonywał we wrześniu, że resort "zabezpieczył" pieniądze na ten cel i "jest na etapie wprowadzania zmian prawnych".

 

- Chcielibyśmy, żeby w każdym powiecie poza jedną kompanią wojsk obrony terytorialnej, jedną szkołą średnią prowadzącą klasy wojskowe, była również jedna strzelnica - otwarta dla wszystkich, prowadzona przez samorząd - powiedział.

 

Projekt ustawy nie zawiera założeń, co do konkretnych kwot finansowania przez MON. - Czy to będzie do jakieś określonej wysokości, czy to będzie udział procentowy, to wszystko będzie zależało od ministra obrony narodowej - wyjaśnił jeden z autorów dokumentu, poseł PiS Wojciech Skurkiewicz.

 

Ile to będzie kosztowało


Wątpliwości ws. złożonego projektu mają m.in. posłowie Kukiz’15: Jarosław Sachajko i zawodowy żołnierz Paweł Szramka, którzy skierowali interpelację do szefa MON.


Jak podkreślili, "koszt jednej strzelnicy może sięgać nawet kilku milionów złotych. Jest to suma jaką wiele samorządów nie dysponuje, dlatego możliwość wsparcia inwestycji ze strony Ministerstwa jest niezbędna". 

 

Biorąc pod uwagę, że w Polsce jest 380 powiatów, to - według samorządów - całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia może wynieść nawet 2,6 mld zł.

 

Dlatego Sachajko i Szramka pytają, "jakie środki zostały zabezpieczone przez Ministerstwo".


Zdążyć przed przyszłorocznym budżetem


Posłowie chcą się też dowiedzieć, "z jakich względów projekt realizujący koncepcję Ministerstwa Obrony został złożony w Sejmie jako projekt poselski".


Projekty poselskie nie wymagają tak szerokich konsultacji i są szybciej uchwalane niż rządowe. Według projektu, ustawa miałaby wejść w życie od 1stycznia 2018 r. Prawdopodobnie chodzi więc o to, aby pieniądze na ten cel zapisać w budżecie państwa na przyszły rok.


Posłowie Kukiz’15 chcą także dokładnych danych o liczbie powszechnie dostępnych z strzelnic z uwzględnieniem podziału na województwa oraz wyliczeń w jakim czasie ministerstwo planuje osiągnąć cel w postaci funkcjonowania jednej strzelnicy w każdym powiecie.

 

Dotacje na pomniki

 

Projekt ustawy zakłada też, że samorządy "mogą otrzymywać dotacje (budżetowe - red.) na budowę i remonty pomników upamiętniających tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego".

 

Celem tego pomysłu jest "przywołanie chlubnej pamięci i uhonorowanie najwspanialszych córek i synów Ojczyzny, walczących o jej niepodległość, zwłaszcza w kontekście 100. Rocznicy odrodzenia Wojska Polskiego". 

 

Po co tyle strzelnic

 

- Mamy bardzo dużo prywatnych strzelnic, które świetnie działają. Nie wiem, czy jest potrzebna taka liczba państwowych strzelnic, które my wszyscy będziemy finansować, do których będziemy dokładać - zastanawiał się w poniedziałek gość "Wydarzeń" o 22:00 inny poseł Kukiz'15 Jacek Wilk.

 

- Chciałbym zobaczyć, ile to będzie kosztowało, jak są szacowane obroty tego typu miejsc, ile osób będzie z tego korzystać, jaka będzie tego efektywność, bo wolałbym, żeby to rynek regulował tego typu rzeczy - wyjaśnił.

 

polsatnews.pl, Polsat News, gazetaprawna.pl, PAP

prz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie