Strzelnica w każdym powiecie. Dofinansowanie z MON dla projektów o kosztach do 2 mln zł

Polska
Strzelnica w każdym powiecie. Dofinansowanie z MON dla projektów o kosztach do 2 mln zł
Polsat News

Program budowy strzelnic "Strzelnica w powiecie" ruszy do początku stycznia 2018 r. - powiedział w sobotę wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk. Resort obejmie dofinansowaniem obiekty, których koszt budowy nie przekroczy 2 mln zł.

Podczas konferencji "Sokół - Strzelnica w powiecie" zorganizowanej przez Stowarzyszenie ObronaNarodowa.pl w Warszawie, wiceminister przedstawił założenia i warunki programu MON "Strzelnica w powiecie". Zakłada on dofinansowanie przez MON budowy i rewitalizacji strzelnic w każdym powiecie w Polsce. Inicjatywa skierowana jest do jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych.

 

Kilkadziesiąt milionów zł dla strzelnic

 

Dworczyk poinformował, że zainteresowane podmioty będą mogły składać wnioski o dofinansowanie od stycznia 2018 r. Dodał, że podania będą rozpatrywane na bieżąco.

 

Podkreślił, że na realizację budowy strzelnic w powiatach MON przeznaczy kilkadziesiąt mln zł. Zaznaczył, że dokładna kwota, którą resort przekaże beneficjentom, będzie znana w grudniu.

 

- Przed końcem roku poinformujemy, jakie środki przeznaczymy na projekt "Strzelnica w powiecie". "Już teraz możemy powiedzieć, że naszym priorytetem są województwa: podlaskie, lubelskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie oraz gminy i powiaty, w których stacjonują wojska operacyjne, ale nie ma tam czynnych strzelnic - wskazał.

 

Wiceszef MON zwrócił uwagę, że - w ramach programu - resort nie będzie wspierał budowy i rewitalizacji strzelnic krytych, rozbudowanych i skomplikowanych. Zapowiedział, że ministerstwo dofinansuje obiekty, których koszt budowy wyniesie od kilkuset tysięcy złotych do 2 mln zł.

 

- Chcemy, żeby to był program masowy, powszechny. Jesteśmy zdeterminowani na dofinansowanie prostych rozwiązań, które zapewniają duże możliwości szkoleniowe, ale nie są zbyt drogie - wyjaśnił.

 

MON sfinansuje do 80 procent inwestycji

 

Przypomniał, że samorządy zainteresowane udziałem w programie będą mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 proc. wartości inwestycji. W przypadku organizacji pozarządowych wkład własny w realizację obiektu nie będzie wymagany.

 

Dworczyk wskazał, że standardowy obiekt objęty dofinansowaniem powinien posiadać długość osi nie mniejszą niż 100 metrów, a jego szerokość nie powinna być mniejsza niż 45 metrów. Ponadto każda strzelnica powinna mieć cztery podnośniki tarcz. "Chcemy też, żeby na terenie stacjonowania każdego batalionu - czyli 4-5 powiatów - był jeden większy obiekt o osi co najmniej 300 metrów długości" - dodał.

 

Dworczyk ocenił, że wspieranie organizacji proobronnych, popularyzacja strzelectwa sportowego, proobronnego i myślistwa skutecznie zachęci młodych ludzi do służby w wojsku. "Wierzymy, że będziemy budować rezerwy osobowe Polskich Sił Zbrojnych" - dodał.

Według wiceministra, od 2009 r. kształcenie rezerwistów w Polsce jest w kryzysie.


"Potrzebujemy rocznie 30 tys. rezerwistów. Niestety te potrzeby nie są wypełniane. W 2012 r. tylko ponad 2,5 tys. rezerwistów zostało wyszkolonych" - tłumaczył.

 

"Wymagany poziom wyszkolonych rezerwistów"

 

Podkreślił, że program "Strzelnica w powiecie" pomoże w osiągnieciu wymaganego poziomu wyszkolonych rezerwistów w 2020 r.

 

- Dzięki temu programowi skorzysta zarówno społeczeństwo, jak i Wojsko Polskie. Ten program pomaga w budowaniu świadomości proobronnej. W budowie postawy służby samorządy mogą odgrywać ogromną rolę - ocenił Dworczyk.

 

Wicestarosta powiatu grójeckiego Dariusz Piątkowski powiedział, że program MON wychodzi naprzeciw oczekiwaniom lokalnych społeczności.

 

- Ten projekt jest oczekiwany przez lokalną społeczność. Jako powiat mamy możliwości, tereny i organizacje pozarządowe, które będą nam pomagać w popularyzacji strzelectwa - zaznaczył.

 

Samorządowiec podkreślił, że pieniądze na wkład własny JST na budowę strzelnic będą pochodziły z budżetu samorządu lub ze środków Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

 

W jego ocenie strzelnice będą cieszyły się dużym zainteresowaniem społeczeństwa. W naszym powiecie mamy jedną strzelnicę, na którą przychodzi wielu mieszkańców. Trzeba dodać, że dookoła strzelnic powstanie też zaplecze do szeroko rozumianego survivalu i innych aktywności dla społeczności lokalnych.

 

PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze