Orkan Grzegorz nad Polską. Dwie ofiary śmiertelne, sześć osób rannych

Polska

Dwie osoby zginęły, a sześć - w tym czterech strażaków - zostało rannych w wyniku przejścia przez Polskę orkanu Grzegorz - poinformował w niedzielę rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Wichury największe szkody wyrządziły w woj. dolnośląskim. W Gdańsku, ze względów bezpieczeństwa, zamknięto cmentarze i Park Oliwski. W Świnoujściu wichura uszkodziła rurociąg w gazoporcie.

Ostrzeżeniami IMGW, dotyczącymi bardzo silnego wiatru, objętych jest nadal dziewięć województw; pomorskie, wielkopolskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie, łódzkie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie.

 

Jak poinformował rzecznik PSP, tylko w niedzielę w efekcie silnego wiatru i towarzyszących mu opadów deszczu, strażacy interweniowali 3 447 razy. Najwięcej zdarzeń miało miejsce w woj.: dolnośląskim (1172), śląskim (484) i wielkopolskim (320).

 

- W tej liczbie najwięcej jest połamanych drzew, bo takich działań było już 2490, z czego 940 w woj. dolnośląskim. Natomiast jeśli chodzi o budynki, 522 (zostały) uszkodzone, w tym 407 budynków mieszkalnych, 115 budynków gospodarczych - wskazał Frątczak. Największe szkody odnotowano woj. dolnośląskim, gdzie uszkodzonych jest 220 budynków.

 

Frątczak poinformował ponadto, że bez prądu w całej Polsce pozostaje 288 tys. odbiorców, z czego 104 tys. w woj. dolnośląskim, 88 tys. w woj. lubuskim i 26 tys. w woj. wielkopolskim.

 

W niedzielnych działaniach ratowniczych bierze udział prawie 16,5 tys. strażaków PSP i OSP wyposażonych w prawie 3,7 tys. pojazdów.

 

Podnosi się poziom wody w Zatoce Gdańskiej

 

Od niedzielnego rana zamknięte są do odwołania wszystkie gdańskie cmentarze, Park Oliwski oraz miejskie zoo. Z powodu wzmagającego się wiatru w niedzielę po południu całkowicie zamknięte zostało też sopockie molo. - Na miejscu jest Straż Miejska, która dba o bezpieczeństwo - poinformowała rzeczniczka sopockiego magistratu Magdalena Czarzyńska-Jachim.

 

Synoptycy z Biura Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW w Gdyni ostrzegają, że w ciągu dnia na terenie województwa pomorskiego - zwłaszcza nad morzem - wiatr może osiągać w porywach prędkość nawet 110 km/h. Ma się on utrzymywać przez całą niedzielę. Prognozy mówią też o przelotnych opadach deszczu ale też krupy śnieżnej lub - lokalnie - deszczu ze śniegiem.

 

Także w nocy z niedzieli na poniedziałek zapowiadany jest deszcz i deszcz ze śniegiem. Nad morzem może nadal silnie wiać: wiatr ma osiągać w porywach prędkość do 100 km/h. Najsilniejsze porywy wiatru prognozowane są w rejonie Zatoki Gdańskiej.

 

Bez prądu na Pomorzu jest około 1,5 tys. odbiorców.

 

Uszkodzone budynki, brak prądu

 

W wyniku przechodzącego nad Polską orkanu zginęły już dwie osoby. Do tragicznego zdarzenia doszło w miejscowości Dobrzań Wielki. Na osobowego volkswagena spadł konar kasztanowca, który przygniótł kierowcę. Mężczyzna zginął na miejscu. Pasażer w stanie ciężkim został przewieziony do szpitala.

 

W powiecie Gryfickim zginął kierowca, który wjechał samochodem w powalone przez wiatr drzewo.

 

 

Do godziny 9:00 rano strażacy z woj. opolskiego przyjęli już ponad dwieście zgłoszeń o szkodach wyrządzonych przez wichurę. Wiatr uszkodził 16 budynków mieszkalnych i 14 gospodarczych. Straty ponieśli właściciele siedmiu zaparkowanych samochodów. W wielu miejscach województwa nie ma prądu. Według informacji strażaków, liczba zgłoszeń i interwencji rośnie z godziny na godzinę.

 

Na Dolnym Śląsku ponad 104 tys. odbiorców jest pozbawionych prądu. To najnowsze informacje z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu podane przez służby prasowe wojewody dolnośląskiego.

 

W woj. lubuskim obecnie bez zasilania jest ok. 88 tys. odbiorców. Z czego ok. 33,5 tys. w południowej części woj. lubuskiego. Z najnowszego raportu wynika, że w całym regionie awariami objętych jest 579 miejscowości, w tym 397 w jego południowej części. Tam prądu nie ma ok. 33,5 tys. odbiorców.

 

 

Zniszczona rura w gazoporcie

 

W Świnoujściu natomiast z powodu silnego podmuchu wiatru w terminalu gazowym przewróciła się suwnica i uszkodziła jedną z rur. Doszło do niewielkiego wycieku gazu.

 

Sytuację cały czas monitorują służby eksploatacyjne terminalu LNG - zapewnił Pietrasieński. Instalacja została zatrzymana awaryjnie. Zdarzenie monitoruje również straż pożarna, powiadomiono także Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie oraz Urząd Miasta Świnoujście.

 

Rzecznik podał także, że trwają prace mające na celu przywrócenie sprawności instalacji.

 

 

 

Polsat News, polsatnews.pl, twojapogoda.pl, fot. PAP/Marcin Bielecki

mr/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie