Orkan Grzegorz nadciąga nad Polskę. Będzie łamać drzewa i zrywać linie energetyczne

Polska

Nadchodzący weekend przyniesie w Polsce pogorszenie pogody. Orkan Grzegorz w niedzielę i poniedziałek może łamać drzewa, zrywać dachy i uszkadzać linie energetyczne. Porywy wiatru będą dochodzić do 120 km/h - ostrzegają synoptycy. Grzegorz może okazać się równie niszczycielski, co niedawny orkan Ksawery.

Oczy meteorologów zwrócone są w kierunku jeszcze niepozornego niżu, który znajduje się nad wodami Oceanu Arktycznego i przynosi niepogodę m.in. polskim polarnikom mieszkającym w bazie na norweskim Spitsbergenie.

 

Z Danii, przez Polskę, nad Białoruś

 

Już w sobotę za sprawą tego układu niżowego nad Skandynawią i Morzem Bałtyckim zaczną się tworzyć dwa głębokie niże, nazywane wtórnymi. Ciśnienie w ich centrach może spaść nawet do 970 hPa. Jeden z tych niżów imieniem Grzegorz, który powstanie nad Danią, zacznie wędrować przez północną Polskę w kierunku Białorusi.

 

Między tymi niżami a wyżami znad Morza Śródziemnego i rejonu Wysp Brytyjskich dojdzie do bardzo dużego zróżnicowania ciśnienia. To wystarczy, aby nad Europą Środkową przez całą sobotę wiatr systematycznie się nasilał, a ciśnienie gwałtownie spadało nawet o 40 hPa w ciągu zaledwie jednej doby.

 

Porywy wiatru do 120 km/h

 

Apogeum wichur przypadnie na niedzielę. Na zachodzie, południu i w centrum kraju najmocniej wiać będzie między bardzo wczesnym porankiem a popołudniem. Porywy zachodniego wiatru mogą osiągać 100 km/h, a lokalnie na Śląsku, w Małopolsce i na południu Wielkopolski i Ziemi Łódzkiej nawet 120 km/h. Po południu wiatr zacznie tam powoli słabnąć.

 

Synoptycy radzą, aby w niedzielę i poniedziałek (w zależności od regionu) ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do absolutnego minimum. W żadnym razie nie wolno stawać w pobliżu drzew, z kolei należy usunąć lub zabezpieczyć wszelkie przedmioty, które mogą zostać porwane lub zniszczone przez silny wiatr, a mogą stanowić dla kogoś zagrożenie.

 

twojapogoda.pl

nro/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie