Zabiera 12 pasażerów, nie omija przeszkód. Pierwszy autonomiczny autobus w Niemczech już w trasie

Technologie
Zabiera 12 pasażerów, nie omija przeszkód. Pierwszy autonomiczny autobus w Niemczech już w trasie
deutschebahn.com

"Cichy i przyjazny dla środowiska" - tak zachwalają minibusa pracownicy Deutsche Bahn. Zasilany elektrycznie pojazd zadebiutował w niemieckim uzdrowisku Bad Birnbach. To pierwszy autonomiczny środek komunikacji miejskiej w tym kraju. Na razie jeździ na trasie o długości kilometra, z centrum kurortu do basenów termalnych, ale w przyszłym roku ma dojeżdżać do stacji kolejowej.

- Autonomiczne pojazdy będą rzeczywistością na niemieckich drogach - powiedział szef Deutsche Bahn Richard Lutz. - Szczególnie w obszarach wiejskich, gdzie wielu mieszkańców skazanych jest na samochód, autonomiczne pojazdy mogą być przyszłością - stwierdził.

 

Autobus zadebiutował w środę w Bad Birnbach w Bawarii. Mogą korzystać z niego bezpłatnie mieszkańcy miejscowości i goście uzdrowiska.

 

Skromne możliwości techniczne

 

Mikrobus ma sześć miejsc siedzących i sześć stojących.

 

W pojeździe nie ma kierowcy ani pedału gazu, na razie pasażerom towarzyszy jednak osoba nadzorująca trasę.

 

Maszyna "nie potrafi" omijać przeszkód, np. źle zaparkowanych samochodów. W takim przypadku, żeby uniknąć kolizji, nadzorca może zatrzymać autobus lub sterować nim za pomocą joysticka.

 

 

Minibus jeździ z prędkością 15 km/godz.. ale firma obiecuje, że ma się ona zwiększyć do 40 km/godz. Po naładowaniu baterii maszyna działa przez ok. 14 godzin.

 

Bus nie sprawdza się też w ekstremalnych warunkach pogodowych, np. w trakcie burzy i silnego deszczu.

 

Oprogramowanie dla minibusa EZ10 opracowała francuska firma EasyMile. W Niemczech autobus będzie funkcjonował pod marką "ioki". Autonomiczne autobusy tego typu testowano na niemieckich ulicach po raz pierwszy wczesną wiosną ubiegłego roku.

 

 

infobus.pl, dw.com, polsatnews.pl

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie