Autobusy bez kierowców w Rzeszowie od 2018 r.

Technologie
Autobusy bez kierowców w Rzeszowie od 2018 r.
citytransportinfo/CC 1.0
Zdjęcie ilustracyjne

Autonomiczne pojazdy mają funkcjonować w miasteczku akademickim Politechniki Rzeszowskiej. Uruchomienie linii pilotażowej ma kosztować 50 mln zł. Projekt ma zostać zrealizowany dzięki funduszom Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

- Pierwszym naszym zamierzeniem jest uruchomienie pilotażowej linii na terenie miasteczka akademickiego politechniki - powiedział "Gazecie Wyborczej" wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński.
 
Oprócz Rzeszowa umowę z NCBiR podpisały również Łódź i Katowice.
 
24 pasażerów
 

Władze Rzeszowa  chcą na początek kupić osiem autonomicznych autobusów. Każdy z nich będzie mógł pomieścić do 24 pasażerów. Pojedynczy "wagonik" miałby 6 m długości, 2,1 m szerokości i 2,8 m wysokości. W każdym pojeździe do dyspozycji pasażerów byłoby 8 miejsc siedzących.

 

Pojazd mógłby rozwinąć prędkość do 60 km/godz.

 

Holenderskie rozwiązania

 

Ustrobiński miał możliwość przyjrzenia się z bliska nowej technologii podczas pobytu w Rivium w Holandii. Autonomiczne pojazdy od 10 lat służą podróżnym dojeżdżającym do Utrechtu.


Bazując na rozwiązaniach wprowadzonych w Holandii przez firmę "2getthere" pojazdy przywoływałoby się przyciskiem umieszczonym na przystanku. Następnie na wbudowanym w pojazd tablecie można byłoby wybrać cel podróży.

 

Gazeta Wyborcza, Polskie Radio Rzeszów

bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie