Pierwsze dziecko w Polsce po udanej nowatorskiej operacji rozszczepu kręgosłupa w łonie matki przyszło na świat

Technologie

Karolina waży 2 kg i urodziła się w 31. tygodniu ciąży, ale jeszcze przed narodzinami przeszła skomplikowaną operację. Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podjęli się naprawy ubytku ciągłości kręgosłupa płodu pionierską metodą fetoskopową. Wykonanie zabiegu było możliwe dzięki Fundacji Polsat, która sfinansowała sprzęt potrzebny do jego wykonania i szkolenie lekarzy w Niemczech.

Dziewczynka przyszła na świat w środę, po godz. 18.

 

- Dziecko jest żywotne i rusza nóżkami. To był efekt, na który wszyscy czekaliśmy - powiedział Polsat News prof. Mirosław Wielgoś z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pomysłodawca przeprowadzenia operacji rozszczepu kręgosłupa metodą fetoskopową w Polsce.

 

Rana pooperacyjna (łata chroniąca kręgosłup w łonie matki) po porodzie ma wrosnąć w skórę dziecka.

 

Metoda "dziurki od klucza"

 

Operację rozszczepu kręgosłupa w łonie matki lekarze wykonali w 25. tygodniu ciąży. Zabieg tego typu nie wymaga otwierania jamy macicy, ale nakłucia w niej trzech otworów.

 

Dzięki temu lekarze mogą odpompować wody płodowe (uzyskując lepszą widoczność) i wyciąć fragmenty nieprawidłowej tkanki.

 

Zabieg jest mniej inwazyjny niż tradycyjna metoda, ale technicznie trudny - igła, którą wykonuje się szycie, ma tylko 13 mm.

 

Szansa na normalne funkcjonowanie

 

Rozszczep kręgosłupa powstaje we wczesnym etapie życia płodowego dziecka, w pierwszym trymestrze, a najczęściej już w trzecim tygodniu ciąży. Uszkodzenie jest wynikiem nieprawidłowego rozwoju układu nerwowego i zdarza się raz na dwa tysiące ciąż.

 

Zamknięcie przepukliny w życiu płodowym daje dziecku szansę na całkowitą lub częściową sprawność ruchową i kontrolę nad wypróżnianiem.

 

Leczenie tego schorzenia płodu polega na zamknięciu przepukliny, aby nie narażać rdzenia kręgowego i nerwów na działanie środowiska zewnętrznego, głównie płynów owodniowych (wód płodowych).

 

W operacji przprowadzonej 11 września uczestniczyli: dr Przemysław Kosiński, dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha, lek. Rafał Wojdacz, mgr Monika Hiszpańska, mgr Agata Pajda-Jureczko oraz Sabrina Wagner i prof. Thomas Kohl - prekursor fetoskopowych operacji rozszczepu kręgosłupa płodu. To właśnie pod jego okiem w szpitalu uniwersyteckim w Giessen szkolili się polscy lekarze specjaliści.

 

Więcej o działalności Fundacji Polsat można przeczytać tutaj.

 

polsatnews.pl

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie