Nowatorską metodą zoperowano rozszczep kręgosłupa u dziecka w łonie matki

Technologie

To operacje wyjątkowej wagi, bo stawką jest życie dwojga pacjentów: matki i nienarodzonego dziecka. Choroba rozszczep kregosłupa dla rodziców brzmi jak wyrok. Ale dzięki Fundacji Polsat takie dzieci są dziś operowane w Polsce, w brzuchu mamy - w dodatku nieinwazyjną metodą fetoskopową, która dotąd dostępna była tylko za granicą.

Wiesława Topolska wspomina, że na początku ciąży wszystko było w porządku, ale szybko okazało się, że dziecko ma rozszczep kręgosłupa i wodogłowie.

 

- Podczas konsultacji doktor powiedział mi, że to dopiero 16. tydzień ciąży i możemy usunąć. Zdecydowaliśmy się walczyć o zdrowie dziecka - opowiada pani Wiesława.

 

Ośrodek, który zajmuje się takimi wadami, odmówił. Zabieg był ryzykowny, bo metoda stosowana dotąd w Polsce jest inwazyjna. Polega na całkowitym otwarciu mięśnia macicy.

 

Trzy małe dziurki a nie cięcie brzucha

 

Szansę dali lekarze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dziś pierwszy raz w Polsce operowali metodą fetoskopową.

 

- Trzy małe dziurki, a nie cięcie brzucha. Laparoskopowo preparujemy okolicę, która jest nieprawidłowa na kręgosłupie - tłumaczy dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha.

 

- To jest dzień, na który czekaliśmy bardzo długo - ponad półtora roku szkoleń, bardzo intensywnych kursów, nauki - dodaje dr Przemysław Kosiński z I Katedry I Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM.

 

Polscy lekarze uczyli się w niemieckiej klinice w Gissen, u prof. Tomasa Kohla. Szkolenia i specjalistyczny sprzęt sfinansowała Fundacja Polsat.

 

- Zależy nam na tym, aby procedury, które są stosowane na świecie, sprowadzać do Polski - podkreśla Krystyna Aldridge-Holc, prezes Fundacji Polsat.

 

Rozszczep kręgosłupa u dziecka zdarza się raz na dwa tysiące ciąż. To ubytek w ciągłości kręgosłupa, najczęściej w odcinku lędźwiowym lub krzyżowym. Konsekwencją tej wady są na ogół porażenia nóg i porażenie zwieraczy pęcherza moczowego.

 

O szczegółach pionierskiej operacji doktor Kosiński i doktor Brawura-Biskupski-Samaha mówili również w "Nowym dniu z Polsat News". Zobacz całą rozmowę:

 

 

Wystarczy chcieć

 

Więcej informacji o pomocy udzielanej chorym dzieciom i ich rodzinom na stronie Fundacji Polsat.

 

Co niedzielę o godz. 13:30 na antenie Polsat News emitowany jest program "Wystarczy chcieć", którego autorzy przedstawiają historie rodziców chorych i niepełnosprawnych dzieci, ale też problemy, z którymi borykają się dzieci zdrowe.

 

Eksperci wyjaśniają istotę prezentowanych przypadków, omawiają możliwości leczenia, lub - w sytuacji chorób nieuleczalnych - podpowiadają, jak powinna przebiegać opieka.

 

Jedną z dwojga prowadzących - obok dziennikarza Polsat News Bartosza Kwiatka - jest Izabela Talabska, mama 10-letniego Olafa, podopiecznego Fundacji Polsat z dziecięcym porażeniem mózgowym.

 

Archiwalne odcinki programu dostępne są tutaj.

 

Polsat News, polsatnews.pl

kan/dro/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie