Polska wesprze budowę Memoriału im. gen. Stanisława Maczka w Bredzie

Świat

1. Polska Dywizja Pancerna dowodzona przez generała Stanisława Maczka w październiku 1944 roku wyzwoliła holenderską Bredę spod niemieckiej okupacji. 28 i 29 października, w trakcie oficjalnych uroczystości rocznicy wyzwolenia miasta, zostaną przeprowadzone rozmowy dotyczące budowy memoriału pomiędzy władzami Bredy a przedstawicielami resortu kultury.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że 28 października w Bredzie zostanie podpisany list intencyjny w sprawie współrealizacji projekt Memoriału im. gen. Stanisława Maczka.

 

Budowla kontemplacyjna z wbudowaną tablicą informacyjną


Generaal Maczek Memorial stanie na cmentarzu przy Ettensebaan w Bredzie. Ma to być nie tylko pomnik, ale budowla kontemplacyjna z wbudowaną tablicą informacyjną prezentującą historię wyzwolenia Bredy przez polskie oddziały.


Cała konstrukcja ma być gotowa w 2019 roku, kiedy przypadać będzie 75. rocznicy wyzwolenia Bredy.


Budowę memoriału mają sfinansować władze prowincji oraz Nationaal Fonds voor Vrede, Vrijheid en Veteranenzorg.


Polska strona zaangażuje się w przygotowywania wydarzeń towarzyszących otwarciu, polscy artyści i twórcy będą m.in. organizować wystawy. 

73. rocznica wyzwolenia Bredy


29 października 1944 r. 1. Polska Dywizja Pancerna generała Stanisława Maczka wkroczyła do Bredy spotkając się z entuzjastycznym przyjęciem przez mieszkańców. Polscy żołnierze zostali uhonorowani przez władze miasta Srebrnym Medalem Miasta Bredy oraz Honorowym Obywatelstwem Miasta Bredy. Po wojnie gen. Maczkowi przyznano honorowe obywatelstwo Holandii, o co wnioskowało 40 tys. mieszkańców. Po zakończeniu wojny ok. 500 polskich osiedliło się w Holandii.

 

Do udziału w obchodach 73. rocznicy wyzwolenia Bredy przez 1. Polską Dywizję Pancerną Gen. S. Maczka zachęca m.in. Ambasada RP w Hadze. Wśród wielu atrakcji nie zabraknie pokazów wojskowych.

 

polsatnews.pl

grz/kan/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze