"Zestresowany i zmęczony" radny PiS na sesji rady powiatu. Interweniowała policja

Polska

Wygląd i zachowanie jednego z bełchatowskich radnych, Ryszarda Ciągło, podczas zebrania rady powiatu wzbudziły niepokój zgromadzonych na miejscu samorządowców i dziennikarzy. Choć radny twierdził, że jego niepewny krok to objaw cukrzycy, to po przyjeździe policji odmówił badania alkomatem. "Nie przewidziałem skutków, jakie może wywołać przyjęcie pewnych leków" - wyjaśnił w oświadczeniu.

20 października, na godz. 15 w Sali Herbowej bełchatowskiego Urzędu Miasta została zwołana nadzwyczajna sesja rady powiatu. Radny Ryszard Ciągło (PiS) na sesję dotarł w okularach przeciwsłonecznych. Jego zachowaniem od razu zainteresowali się inni zgromadzeni.

 

Kiedy Ciągło zdjął okulary, okazało się, że ma podbite oko. Na dodatek mówił niewyraźnie. Dziennikarze portalu "Dzień Dobry Bełchatów" opublikowali w sieci nagranie, na którym widać zachowanie radnego.

 

- Usiądź sobie spokojnie - mówi do samorządowca jeden ze zgromadzonych.

 

 

Projekt ws. odwołania przewodniczącego

 

Planowana nadzwyczajna sesja rady powiatu miała dotyczyć dziewięciu projektów uchwał - wszystkie związane były ze zmianami personalnymi w zarządzie powiatu i zarządzie rady. Rozpatrzony miał być m.in. projekt ws. wyboru wicestarosty oraz odwołania Karola Orymusa z funkcji przewodniczącego prezydium rady.

 

Po tym, jak zgromadzeni w Sali Herbowej zainteresowali się nietypowym zachowaniem radnego PiS, przewodniczący zarządził przerwę - najpierw kilkunastominutową, później obrady zostały wstrzymane do godz. 16.

 

Cukrzyca i złe samopoczucie

 

Orymus zdecydował się wezwać patrol policji, by sprawdzić trzeźwość radnego. Ciągło odmówił badania alkomatem. Na pytanie funkcjonariuszy, czy wezwać karetkę pogotowania, miał odpowiedzieć, że czuje się dobrze i jest to zbędne.

 

Zapytaliśmy przedstawicieli bełchatowskiej policji, czy radny miał prawo do odmowy badania alkomatem. - Miał prawo, ponieważ czyn byłby zakwalifikowany jako wykroczenie - poinformowała polsatnews.pl mł. asp. Ewelina Maciejewska z bełchatowskiej policji. Jak informują funkcjonariusze, "pracownik ma prawo odmówić badania lekarskiego".

 

"Radny nie podejmował czynności zawodowych, w związku z powyższym nie będzie odpowiadał za wykroczenie" - uzupełniła w przesłanym później redakcji esemesie.

 

Ciągło całą sprawę tłumaczył cukrzycą i złym samopoczuciem. - Właśnie przyjąłem insulinę - mówił w rozmowie z "Dziennikiem Łódzkim".

 

Przed sesją przyjmował w gimnazjum interesantów

 

Niektórzy radni namawiali Ciągło, by opuścił salę obrad, ale ten odmówił.  Ostatecznie obrady zostały wstrzymane, a sesja przełożona na piątek 27 października na godz. 11.

 

W marcu Ciągło wystąpił z klubu radnych Ziemi Bełchatowskiej i wstąpił do klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej reprezentował ugrupowanie Polska Razem Jarosława Gowina. Do wyborów samorządowych startował zaś z listy wyborczej PO.

 

Ciągło pełni także funkcję dyrektora Gimnazjum im. Władysława Stanisława Reymonta w Kleszczowie. Z informacji dostępnych na stronie internetowej placówki wynika, że w piątki w godzinach 9-11 dyrektor przyjmuje w swoim gabinecie interesantów. Sesja rady powiatu odbyła się w piątek o godz. 15.

 

"Oddaję się całkowicie do dyspozycji szefa klubu"

 

W sobotę Ciągło opublikował swoje oświadczenie. "Pragnę gorąco przeprosić Szanownych Kolegów Radnych Rady Powiatu Bełchatowskiego, mieszkańców, a także wszystkie osoby, które poczuły się bezpośrednio dotknięte moim zachowaniem podczas ostatniej sesji Rady Powiatu w dniu 20.10.2017r. Oddaję się całkowicie do dyspozycji szefa klubu" - czytamy.

"Nie chcę się usprawiedliwiać, ponieważ wiem, że zaistniała sytuacja nie powinna mieć miejsca. Nie przewidziałem skutków, jakie może wywołać przyjęcie pewnych leków w połączeniu z ogromnym stresem i zmęczeniem, powstałym w związku z bardzo trudnymi problemami osobistymi. Jeszcze raz wszystkich szczerze i gorąco przepraszam" - napisał radny.

 

belchatow.naszemiasto.pl, ddbelchatow.pl, polsatnews.pl

zdr/grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze