Szef rządu Katalonii: to najgorszy atak przeciwko nam od czasów wojskowej dyktatury generała Franco

Świat
Szef rządu Katalonii: to najgorszy atak przeciwko nam od czasów wojskowej dyktatury generała Franco
PAP/EPA/RUBEN MORENO GARCIA / GENERALITAT DE CATALUNYA / HANDOUT

- Plany premiera Hiszpanii Mariano Rajoya wobec Katalonii to "atak na demokrację", a Katalończycy nie mogą zaakceptować nielegalnych środków hiszpańskiego rządu, by rządzić regionem bezpośrednio z Madrydu - oświadczył szef rządu Katalonii Carles Puigdemont.

W przemówieniu nadawanym przez telewizję odniósł się w ten sposób do ogłoszonego w sobotę przez premiera Rajoya wdrożenia art. 155 konstytucji, na mocy którego hiszpański rząd zaaprobował dekret odbierający rządowi Katalonii jego kompetencje i przekazujący kontrolę nad regionem władzom w Madrycie.

 

Hiszpański premier podkreślił również, że rząd centralny chce, by w Katalonii odbyły się wybory do regionalnego parlamentu. Kataloński przywódca nazwał tę decyzję Rajoya "najgorszym atakiem przeciwko Katalończykom od wojskowej dyktatury generała Franco".

 

Puigdemont wezwał również do zwołania sesji plenarnej katalońskiego parlamentu, na której zapadłaby decyzja, jak odpowiedzieć na "próbę pozbawienia Katalonii autonomii".

 

- Poprosiłem parlament o spotkanie podczas sesji plenarnej, podczas której jako reprezentanci suwerennych obywateli będziemy mogli podjąć decyzję w sprawie tej próby zlikwidowania naszego rządu oraz demokracji (...) - powiedział szef katalońskiego rządu.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie