Zredukowali krowie gazy o połowę. A krowie łajno sprzedają

Technologie
Zredukowali krowie gazy o połowę. A krowie łajno sprzedają
Pixabay

Brzmi zabawnie, ale krowie gazy są poważnym zagrożeniem dla klimatu - na Ziemi żyje niemal miliard krów. Na eksperymentalnej farmie w Indiach krowy dostają specjalną paszę, która jest specjalnie dozowana. Dzięki temu emisja ok. 500 l metanu dziennie spadła o ponad połowę. Farma zagospodarowała też wysuszone krowie "placki" - sprzedaje je przez internet po 1,5 euro za 12 sztuk, m.in. jako nawóz.

Na tle innych producentów mleka w Indiach farma Gau jest czymś szczególnym. Mówi się, że jej krowy produkują mniej gazów niż ich krewne w kraju. Jest to nadzwyczaj ważne, jeżeli uświadomimy sobie, że na naszym globie żyje prawie miliard krów.


Z układów trawiennych tych przeżuwaczy dostaje się do atmosfery gaz zawierający metan. Jest to węglowodór odpowiedzialny za 25-krotnie silniejszy efekt cieplarniany niż CO2. Jeżeli uda się ograniczyć emisję gazu z tego źródła, wyświadczymy środowisku dużą przysługę.

 

Jedzą rozdrobnioną trawę i pędy kukurydzy


W ekologicznym gospodarstwie Gau (w języku hindi "gau" znaczy krowa) trzymającym 130 krów, leżącej w Kota ok. 500 km na południowy zachód od stolicy Indii New Delhi, krowy dostają jako paszę rozdrobnioną trawę i pędy kukurydzy. Dozowana oszczędnie pasza sprawia, że typowa dla krów emisja około 500 litrów metanu dziennie, drastycznie spada.


Prowadzi ją 27-letni Amanpreet Singh.

 

- Ograniczyliśmy emisję metanu o 60-70 proc. redukując po prostu dodatkową paszę - tłumaczy. Farma Gau stosuje lucernę i miejscową trawę o nazwie makkhan. Produkuje paszę samodzielnie, w hydrokulturze.

 

Tak radykalne zredukowanie emisji metanu jest imponujące. Dane właściciela farmy są potwierdzone pomiarami.

 

Jak jednak stwierdzić, jak często krowa wypuszcza gazy przez odbyt i pysk? Badacze są dzisiaj w stanie zmierzyć ilość metanu wydalanego przez krowę specjalnymi miernikami.

 

Obniżyć emisję metanu, zwiększyć produkcję mleka


- Emisję metanu redukuje karmienie bydła fermentowanymi produktami destylacji - mówi dr Seema Midha, ekspertka ds. żywienia zwierząt z państwowej placówki naukowej Livestock Nutrition Lab w Radżastanie. Jak tłumaczy, w podobny sposób emisję metanu zmniejsza podawanie w paszy nasion oleistych i niektórych hinduskich przypraw.


Związek między paszą a emisją metanu przez bydło jest już znany. Dlatego placówka w Radżastanie obok wytycznych ws. produkcji paszy opracowuje też zalecenia odnośnie składu pasz, które mogą obniżyć emisję metanu przez krowy, a jednocześnie zwiększyć produkcję mleka. Byłoby to zachętą dla rolników. Ponieważ ubój krów w Radżastanie jest zabroniony, jedynym powodem ich hodowli jest produkcja mleka i krowiego łajna.

 

Energia z krowich odchodów


Mimo radykalnego ograniczenia emisji metanu farma Gau ciągle jeszcze produkuje ogromne ilości odchodów, które rozkładając się emitują metan. Bracia Singh znaleźli i na to sposób. Krowie "placki" i mocz wędrują do biogazowni, która produkuje 40 kilowatów energii dziennie. Zdaniem hodowców, wystarcza to na zaopatrzenie w energię całej farmy.


A to dopiero początek.

 

- Pozostałe krowie odchody miesza się z roślinami, odpadami spożywczymi i słomą, Do tego dochodzą dżdżownice. Z całej tej mieszanki produkujemy bogaty w substancje odżywcze kompost - mówi nadzorujący ten proces Giriraj Sharma. - Jest to znakomity nawóz dla wszystkich roślin, w tym warzyw i owoców - dodaje.

 

Tuzin krowich "placków" za 1,50 euro


Farma sprzedaje też wysuszone krowie łajno przez internet. Ostrożnie zapakowane w kartony, żeby nie rozpadły się podczas transportu, rozsyłane są po całych Indiach. 500 do 1000 sztuk tygodniowo. Tuzin krowich "placków" kosztuje 120 rupii - ok. 1,50 euro.


Łajno kupowane jest też jako pomocne w rozpaleniu rytualnego ognia. 

 

- Krowie "placki" są bardzo ważne. Są bardzo czyste i święte - mówi hinduski duchowny Pandit Ravi Shastri ze świątyni niedaleko farmy Gau. - Kiedy się je spala, mają odstraszać komary i inne owady - dodaje.

 

Deutsche Welle

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie