Alarm dla śledzi w Bałtyku. Mogą zniknąć przez ocieplenie wody

Biznes
Alarm dla śledzi w Bałtyku. Mogą zniknąć przez ocieplenie wody
Wikimedia.org

Wzrost temperatury wody w Bałtyku ma fatalne konsekwencje dla rybostanu, szczególnie dla śledzi - alarmuje niemieckie ministerstwo ochrony środowiska. Resort odpowiedział na zapytanie frakcji Zielonych w Bundestagu. Ponieważ śledź zajmuje ważną pozycję w ekosystemie, zmiany w jego zasobach wpłyną negatywnie także na inne gatunki ryb, ssaków morskich i ptaków.

Od 1990 roku temperatura na powierzchni wody Bałtyku wzrosła o 1,5 stopnia Celsjusza. Naukowcy obawiają się, że zmiany klimatyczne będą postępować tak szybko, że poszczególne gatunki nie będą w stanie przyzwyczaić się do nowych warunków. Będzie to miało nie tylko następstwa ekologiczne, ale wpłynie także na rybołówstwo.


Rozwój toksycznych sinic


Ministerstwo ochrony środowiska obawia się, że zmiany klimatyczne dotkną Bałtyk bardziej niż Morze Północne, ponieważ rybostan Bałtyku jest "bardziej wrażliwy".


W Morzu Bałtyckim trudniej też jest rekompensować straty w połowach poszczególnych ryb innymi gatunkami – stwierdza niemieckie ministerstwo ochrony środowiska. Jednocześnie ostrzega przed rozprzestrzenieniem się obcych w tym regionie gatunków, takich jak np. babka śniadogłowa. Rosnąca temperatura wody będzie sprzyjać także toksycznym sinicom.


Połowy śledzi mniejsze o połowę


Na początku października w Brukseli dojdzie do spotkania unijnych ministrów odpowiedzialnych za rolnictwo i rybołówstwo. Ustalą oni dozwolone kwoty połowów na przyszły rok. Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, niemieckim rybakom grozi zmniejszenie liczby połowów śledzi w zachodniej części Bałtyku aż o 54 proc. w porównaniu z rokiem 2017. KE chce ponadto zakazać połowów węgorzy w Morzu Bałtyckim, bo ich zasoby są zbyt małe. Bez zmiany mają pozostać dla niemieckich rybaków połowy dorsza, które w przeszłości już znacznie zredukowano.

 

dpa, Deutsche Welle

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie