Spreparowane głowy wilka szarego. "To miał być prezent"

Polska
Spreparowane głowy wilka szarego. "To miał być prezent"
Straż Graniczna
Spreparowane głowy wilków zatrzymane w Korczowej

51-letni Ukrainiec próbował w niedzielę wwieźć do Polski dwie spreparowane głowy wilka szarego. Zwierzę to jest objęte ochroną na mocy konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES).

Funkcjonariusze Straży Granicznej  z placówki w Korczowej odkryli w samochodzie 51-letniego obywatela Ukrainy dwie spreparowane głowy wilka szarego. Podróżny twierdził, że nie wiedział o tym, że okazy podlegają ochronie. Wyjaśniał pogranicznikom, że wiózł na prezent dla znajomego. 


Dochodzenie w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.


Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem, zwana w skrócie CITES, ma na celu ochronę dziko występujących populacji zwierząt i roślin gatunków zagrożonych wyginięciem. Cele te są realizowane  poprzez kontrolę, monitoring i ograniczanie międzynarodowego handlu nimi, ich rozpoznawalnymi częściami i produktami pochodnymi, a także zapewnienie międzynarodowej współpracy na rzecz ograniczania nielegalnego handlu okazami gatunków zagrożonych wyginięciem i podnoszenie świadomości na temat presji człowieka na dziko żyjące gatunki roślin i zwierząt.

 

polsatnews.pl

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze