Dochodzenie ws. skóry rysia w posiadłości ministra Jana Szyszki

Polska
Dochodzenie ws. skóry rysia w posiadłości ministra Jana Szyszki
Polsat News

Policja prowadzi dochodzenie ws. wyprawionej skóry rysia z głową, która znajduje się w posiadłości ministra środowiska Jana Szyszki w Tucznie (Zachodniopomorskie) - poinformował w piątek Piotr Łosiewski z Prokuratury Rejonowej w Wałczu. Od 1995 r. rysie są pod ścisłą ochroną na obszarze całej Polski. Wyjaśnień od ministra zażądała "Nowoczesna".

Prokuratura odebrała zawiadomienie o przestępstwie i przesłuchała osobę, która zgłosiła tę sprawę. - Ustaliśmy, że informacja dotycząca tego preparatu myśliwskiego pochodziła również z wcześniejszych przekazów medialnych - zaznaczył.

 

Oprawiona skóra rysia z głową

 

- Do Prokuratury Rejonowej w Wałczu wpłynęło zawiadomienie od pełnomocnika osoby prywatnej, o tym iż w zabudowaniach znajdujących się na posesji w Tucznie należących do Jana Szyszki, zostało ujawnione trofeum myśliwskie w postaci wyprawionej skóry rysia z głową - powiedział prokurator Łosiewski.

 

- Na wniosek prokuratury policja wszczęła dochodzenie z artykułu 127 a ustęp 1 "Ustawy o ochronie przyrody" mówiącym o odpowiedzialności karnej za naruszenie zakazów lub niedopełnienie obowiązków w zakresie ochrony przyrody. Prowadzone dochodzenie ma na celu ustalenie czy zostały wypełnione znamiona czynu zabronionego - wyjaśnił prokurator.

 

"Rysie pełnią bardzo ważną rolę w ekosystemie" 

 

- Rysie są pod ścisłą ochroną od 1995 r. na całym obszarze kraju - potwierdził w rozmowie z wicedyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży dr hab. Krzysztof Schmidt. Jak zaznaczył, obecnie nie są prowadzone są żadne szacunki co do liczby osobników występujących w Polsce, ale szacuje się że jest ich ok. 200.

 

- Rysie są chronione bo są bardzo rzadkim gatunkiem. Pełnią też bardzo ważną rolę w ekosystemie jako drapieżnik ssaków kopytnych, który wpływa w jakiś sposób na ich liczebność. Z tego punktu widzenia ryś jest dla nas bardzo pożyteczny - zaznaczył.

 

Krzysztof Szmidt pytany przez PAP czy w innych krajach europejskich rysie również podlegają ścisłej ochronie, odpowiedział, że "w krajach Skandynawskich, na Łotwie, w Estonii oraz w zachodniej części Rosji można polować na rysie".

 

Nowoczesna oczekuje wyjaśnień

 

- Oczekujemy wyjaśnień od ministra środowiska Jana Szyszki ws. skóry rysia, znajdującej się w jego posiadłości w Tucznie - poinformowali politycy Nowoczesnej na konferencji, która odbyła się w piątek w Sejmie. Wyrazili również nadzieję, że sprawę szybko wyjaśni prokuratura.

 

- Mamy nadzieję, że ta sprawa zostanie szybko wyjaśniona. To jest bulwersujące, że osoba, która jest ministrem ochrony środowiska, mogła się dopuścić przestępstwa, zabijając zwierzę, które jest pod ścisłą ochroną - powiedział poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz.

 

Wtórowała mu inna posłanka klubu Nowoczesnej Ewa Lieder, wskazując, że rysie są zwierzętami chronionymi w Polsce od 1995 r. - Zastanawiamy się, czy taki człowiek powinien się zajmować ochroną środowiska w Polsce - stwierdziła.

 

- Oczekujemy od pana ministra, żeby nam opowiedział na pytanie, od kiedy jest właścicielem tej skóry i w jakich okolicznościach została ona nabyta? - powiedziała posłanka Lieder. - Czy pan minister sam zastrzelił tego rysia? - dodała Lieder.

 

Wicedyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży dr hab. Krzysztof Schmidt poinformował, że rysie są pod ścisłą ochroną od 1995 r. na całym obszarze Polski.

 

PAP

dk/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie