"Nic dobrego nas nie czeka. Nie mieliśmy żadnych złudzeń". Lubnauer o reformie sądownictwa w "Śniadaniu w Radiu ZET"

Polska

- Nic dobrego nas nie czeka i nie mieliśmy żadnych złudzeń po wyjściu od prezydenta, że cała ta rozmowa to jest tylko wojna w ramach obozu prawicy o wpływy - mówiła w programie "Śniadanie w Radiu ZET" Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej o reformie sądownictwa. Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki (PiS) przekonywał, że dojdzie do kompromisu w sprawie ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS.

- Pełne podporzadkowanie sądów powszechnych prokuratorowi generalnemu i jednocześnie ministrowi sprawiedliwości jest już faktem i te zmiany kadrowe, i dyrektorów, i prezesów sądów już się toczą i nie sądzę żeby z tych zmian coś wiele wynikało dla obywateli, dla sądownictwa - uznał Marek Sawicki z PSL. 

 

"Ziobro został wykolegowany"

 

Zdanie Sawickiego podzielała Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. - Chodzi tylko o to, kto te wpływy będzie miał większe i kto bardziej będzie w stanie pilnować sądów - stwierdziła posłanka.

 

Dodała też, że: - Jeżeli obserwuję to, jak wyszedł (z piątkowego spotkania z prezydentem - red.) Jarosław Kaczyński, to zadowolenie z tego, co się stało, to mamy tylko takie poczucie, że został wykolegowany Ziobro i zamiast tego więcej uprawnień ma prezydent" - oceniła Lubnauer.

 

Neumann: ustawy kadrowe, jak to w PiS-ie bywa

 

Szef klubu PO Sławomir Neumann wyraził obawę, że projekty prezydenta będą "zwykłymi ustawami kadrowymi, jak to w PiS bywa". Jego zdaniem spotkania z klubami parlamentarnymi, które Duda zorganizował w zeszłym tygodniu, "trudno nazywać" konsultacjami, bo - jak mówił - "to były spotkania o filozofii prezydenta, a nie konsultowały czegokolwiek, bo nic nie było w tych dokumentach".


Neumann zastanawiał się ponadto, czy po spotkaniu Duda-Kaczyński, "przez sobotę, niedzielę trwały gorączkowe prace w Kancelarii Prezydenta, które zmieniały" projekty ustaw prezydenta.

 

"Nie dobrze jest komentować propozycje, przed ich pojawieniem się"

 

Doradca prezydenta prof. Barbara Fedyszak-Radziejowska zwróciła uwagę, że "nie dobrze jest" komentować propozycje prezydenta, przed ich pojawieniem się, bo - jej zdaniem - "tworzy to bariery". Jak mówiła, jeśli wszystkie strony zaczęłyby teraz stawiać swoje "zaporowe" warunki, to całe procedowanie tych ustaw stałoby się "konfliktem, którego nie ma".

 

Prof. Fedyszak-Radziejowska  przekonywała, że w wielu państwach w Europie władza wykonawcza i ustawodawcza ma wpływ na to, jak "kształtowane są instytucje będące takim centrum decyzyjnym w wymiarze sprawiedliwości" przekonywała prof. Barbara Fedyszak-Radziejowska z Kancelarii Prezydenta.

 

- Teraz pytanie, czy we wszystkich sprawach to rozwiązanie, w którym minister sprawiedliwości i prokurator generalny są tą samą osobą, to centrum powinno być w jednym miejscu - zastanawiała się prof. prof. Fedyszak-Radziejowska.

 

Kownacki: to ma być zmiana strukturalna

 

Bartosz Kownacki, wiceminister obrony zapewniał, że Prawo i Sprawiedliwość nie zgodzi się, by poprawki prezydenta "było tylko i wyłącznie tuszowaniem".

 

- To rzeczywiście ma być reforma wymiaru sprawiedliwości, zmiana strukturalna. Jeżeli to miałaby być tylko reforma dla reformy, odfajkowanie, że ustawa została przyjęta,  to takiej reformy nie ma sensu jej przeprowadzać - powiedział Kownacki.

 

Ścigaj o konsultacjach: coś, czego PiS do tej pory "unikało"

 

Posłanka Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj podkreśliła z kolei, że jej ugrupowanie jest "zadowolone" z tego, że prezydent "w całej tej sytuacji stanął na wysokości zadania", bo konsultacje, które przeprowadził - również z opozycją - są czymś, czego PiS do tej pory "unikało".


24 lipca prezydent Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. Projekty mają być przedstawione 25 września.

 

Gośćmi "Śniadania w Radiu ZET" byli: prof. Barbara Fedyszak-Radziejowska (Kancelaria Prezydenta), Bartosz Kownacki (PiS), Sławomir Neumann (PO), Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna), Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15) oraz Marek Sawicki (PSL).

 

polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie