UE oferuje pomoc Meksykowi w związku z trzęsieniem ziemi. Zginęło co najmniej 220 osób

Świat

Unia Europejska wyraziła w środę solidarność z Meksykiem, który został nawiedzony przez tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi. Komisja Europejska zaoferowała gotowość do udzielenia pomocy poszkodowanym. Ambasada Polski w Meksyku oraz MSZ nie odnotowały dotychczas sygnałów o poszkodowanych polskich obywatelach. Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto ogłosił w środę trzydniową żałobę narodową.

"Meksyk łączy się z wami w bólu" - napisano na oficjalnym profilu prezydenta na Twitterze.


- Każda minuta może uratować czyjeś życie - podkreślił prezydent, dodając, że obecnie największym priorytetem dla Meksyku jest akcja ratownicza i niesienie pomocy rannym. Ratownicy wciąż poszukują osób, które mogą znajdować się pod gruzami zawalonych budynków.

 

We wtorkowym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,1-7,4 w środkowym Meksyku zginęło co najmniej 220 osób.

 

Jak poinformował na konferencji prasowej rzecznik KE Margaritis Schinas, Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego UE monitoruje na miejscu sytuację.

 

"Jesteśmy gotowi do niesienia pomocy"

 

Szef KE Jean-Claude Juncker napisał list do prezydenta Meksyku Enrique Pena Nieto zapewniając go, że UE jest gotowa do przekazania wsparcia, jeśli tylko byłoby ono potrzebne.

 

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego Christos Stylianides przekazali kondolencje dla bliskich ofiar kataklizmu również oferując pomoc.

 

- Jesteśmy w kontakcie z meksykańskimi władzami i gotowi do niesienia pomocy. Nasze służby nagłego wsparcia zostały postawione w stan alarmowy, podobnie jak Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego, które monitoruje sytuację na miejscu - oświadczyli Mogherini i Stylianides.

 

MSZ nie odnotowało sygnałów o poszkodowanych Polakach

 

Polska placówka dyplomatyczna w Meksyku oraz MSZ nie odnotowały dotychczas sygnałów o poszkodowanych obywatelach polskich. 

 

- Na wstępnej liście osób przewiezionych do szpitali w mieście Meksyk nie ma też nazwisk wskazujących na polskie pochodzenie poszkodowanych - podkreślił resort.

 

Jak zapewniono, MSZ oraz polskie służby konsularne i dyplomatyczne z uwagą śledzą rozwój sytuacji w Meksyku po silnym trzęsieniu ziemi.

 

W polskiej ambasadzie w Meksyku powołano sztab kryzysowy

 

- W dotkniętych regionach cały czas trwają akcje ratownicze. W Ambasadzie RP w Meksyku w związku z sytuacją powołano zespół kryzysowy - podkreśliło MSZ.

 

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak podkreślił, że polscy ratownicy są gotowi nieść pomoc w takich sytuacjach jak trzęsienie ziemi w Meksyku. Zgłosiliśmy gotowość, czekamy na wnioski ze strony meksykańskiej - powiedział w środę minister, pytany o ewentualną pomoc dla tego kraju.

 

Wtorkowe trzęsienie było najtragiczniejsze w skutkach w Meksyku od ponad 30 lat, czyli od kataklizmu z 1985 roku, gdy wstrząsy o magnitudzie 8,1 spowodowały śmierć, według różnych szacunków, od 5 tys. do 40 tys. osób. Epicentrum znajdowało się wówczas na Pacyfiku, 350 km na południowy wschód od stolicy kraju.

 

PAP

nro/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie