Rośnie bilans ofiar trzęsienia ziemi na południu Meksyku

Świat

Co najmniej do 248 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego trzęsienia ziemi w środkowym Meksyku, które według różnych źródeł miało magnitudę 7,1-7,4 - poinformowały w środę meksykańskie służby ratunkowe. Poprzedni bilans ofiar mówił o 149 zabitych. W wielu budynkach w mieście Meksyk i w okolicach wybuchły pożary; ratownicy poszukują uwięzionych w nich ludzi.

Początkowo najwięcej ofiar śmiertelnych - 55 - było w stanie Morelos, położonym na południe od stolicy kraju, miasta Meksyk. W stanie Puebla, w którym znajdowało się epicentrum wstrząsów zginęły 32 osoby.

 

Co najmniej 117 osób (wcześniej mówiono o 49) zginęło w stolicy, a co najmniej 12 w sąsiadującym ze stolicą stanie Meksyk. Trzy osoby zginęły na wybrzeżu Pacyfiku w stanie Guerrero. Na ulice stolicy wyległy tysiące ludzi ogarniętych paniką.

 

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto poinformował, że w stolicy na skutek trzęsienia zawaliła się szkoła w dzielnicy Coapa i pod jej gruzami zginęły co najmniej 22 osoby, w tym 20 dzieci i dwoje dorosłych. 30 dzieci i osiem osób dorosłych uznaje się za zaginione. Członkowie służb ratunkowych przystąpili do poszukiwania ocalałych, przetrząsając gruzy szuflami i gołymi rękami. W jednym z pomieszczeń zawalonego budynku znajdowało się przedszkole.

 

Jak informował wcześniej burmistrz stolicy Miguel Angel Mancera, co najmniej 44 budynki legły w gruzach lub zostały poważnie uszkodzone. Zanotowano liczne lokalne pożary, z uszkodzonych instalacji ulatnia się gaz. Zawaliły się m. in. bloki mieszkalne, szkoła, fabryka i supermarket. Duże zniszczenia wystąpiły w modnej dzielnicy Roma.

 

Ruiny budynków przeszukują ekipy ratownicze i ochotnicy poszukując uwięzionych w nich ludzi.

 

Skutki mogą być katastrofalne

 

Niepotwierdzone doniesienia mówią również o ludziach uwięzionych w gruzach zawalonych budynków w mieście Cuernavaca na południe od stolicy kraju.

 

Gubernator stanu Puebla Tony Galil poinformował na Twitterze, że w mieście Cholula zniszczone zostały budynki, w tym wieże kościołów. Zniszczona została sieć energetyczna, miliony gospodarstw domowych zostało pozbawionych prądu.

 

Lokalne stacje telewizyjne pokazują zdjęcia, na których widać zniszczone budynki w mieście Meksyk oraz samochody przygniecione odłamkami gruzu. Swoją działalność zawiesiła meksykańska giełda. Zamknięte zostało też stołeczne lotnisko. Meksykańskie władze wezwały mieszkańców do stosowania się do zaleceń służb bezpieczeństwa i umożliwienia przeprowadzania akcji ratowniczych.

 

Mieszkańcy stolicy Meksyku wylegli na ulice. W mieście zawaliło się kilkadziesiąt budynków. Fot.: PAP/EPA/Alejandro Cruz

 

Zawalone budynki, pożary

 

Znaczna część miasta Meksyk, jednej z największych aglomeracji miejskich na świecie liczącej prawie 9 mln mieszkańców, wybudowana jest na dnie dawnego jeziora. Budowa geologiczna gleby powoduje, że potęguje ona wstrząsy dlatego też odczuwalne są one nawet w odległości kilkaset km od miasta.

 

Meksykańskie stacje telewizyjne pokazują kłęby dymu unoszące się nad stolicą Meksyku, pochodzące ze zwalonych budynków. Na wielu ulicach leży gruz. Panuje chaos i panika. Trwa wielka ewakuacja. Mieszkańcy gromadzą się w miejscowych parkach, z dala od zabudowań.

 

Prezydent Meksyku zaapelował do mieszkańców, by pozostali w domach, jeśli tylko pozwala na to ich stan; ma to ułatwić prace służbom ratunkowym i medycznym. - Najwyższy priorytet mają obecnie poszukiwania zaginionych i zapewnienie opieki medycznej rannym - oświadczył.

 

Trump: niech Bóg ma w opiece mieszkańców miasta Meksyk

 

Władze wezwały mieszkańców do stosowania się do zaleceń służb bezpieczeństwa.

 

Lokalne stacje telewizyjne pokazują zdjęcia, na których widać zniszczone budynki w mieście Meksyk. Swoją działalność zawiesiła meksykańska giełda, zamknięte zostało stołeczne lotnisko.

 

"Niech Bóg ma w opiece mieszkańców miasta Meksyk" - napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump.

 

 

Fot.: EPA/Alejandro Cruz

  

Informacje o zawalanych budynkach udostępniają użytkownicy Twittera. Publikują nagrania i zdjęcia zniszczonych domów.

 

 

Drugie potężne trzęsienie ziemi w Meksyku w tym miesiącu

 

To już drugie potężne trzęsienie ziemi w Meksyku w tym miesiącu. Wcześniej w nocy z 7 na 8 września południową część Meksyku nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 8.1, jakiego nie notowano w tym kraju od września 1985 roku. Jego epicentrum znajdowało się około 90 kilometrów od miasta Pijijiapan, a ognisko około 70 kilometrów pod dnem Pacyfiku w Zatoce Tehuantepec

 

32. rocznica najbardziej niszczycielskiego trzęsienia ziemi


We wtorek Meksykanie obchodzą 32. rocznicę najbardziej niszczycielskiego trzęsienia ziemi w historii kraju. 19 września 1985 roku wstrząs o magnitudzie 8.2 spowodował zawalenie się tysięcy budynków w rejonie stolicy Meksyku. W gruzach zginęło wówczas 45 tysięcy ludzi.

 

We wtorek Meksykanie wzięli udział w uroczystościach upamiętniających ofiary trzęsienia z 1985 r.

 

Wcześniej we wtorek w stolicy kraju odbyły się również ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi. 

 

Tysiące ludzi uczciło we wtorek w stolicy Meksyku ofiary trzęsienia ziemi z 19 września 1985 r. fot.: PAP/EPA/MARIO GUZMAN

Fot. w materiale wideo: PAP/EPA/Jose Mendez, Fot. na str. głównej PAP/EPA/Edgar Cabalceta, Reuters, twojapogoda.pl, polsatnews.pl

grz/dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie