Prokuratura wyjaśnia okoliczności samobójczej śmierci 14-latka. Chłopak miał być prześladowany przez kolegów

Polska
Prokuratura wyjaśnia okoliczności samobójczej śmierci 14-latka. Chłopak miał być prześladowany przez kolegów
Polsat News/Zdj. ilustracyjne

Prokuratura w Łasku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Sieradzu wyjaśnia okoliczności samobójczej śmierci 14-letniego Kacpra z Gorczyna (Łódzkie). Chłopiec powiesił się w swoim domu kilka dni po rozpoczęciu roku szkolnego. Według mediów, nastolatek odebrał sobie życie bo był gnębiony przez rówieśników.

Jak powiedziała w środę rzeczniczka sieradzkiej prokuratury Jolanta Szkilnik, śledztwo zostało wszczęte z urzędu.

 

Poinformowała, że przeprowadzono już sekcję zwłok chłopca, która potwierdziła, że przyczyną śmierci było samobójstwo. Trwają badania pobranej krwi na obecność alkoholu lub środków odurzających.

 

Możliwe doprowadzenie do samobójstwa

 

W charakterze świadków zostali przesłuchani najbliżsi ofiary. Zaplanowano kolejne przesłuchania osób zarówno z kadry pedagogicznej, jak i rówieśników, z którymi miał kontakt 14-latek. Gromadzona jest i będzie poddana analizie dokumentacja ucznia, analiza nośników elektronicznych, które należały do chłopca.

 

"Sprawdzane też są te wszystkie elementy, które pojawiają się w trakcie zeznań świadków, po to, aby poznać zarówno motywy tej tragedii, jak i podłoże relacji rówieśniczej w społeczności szkolnej. Pozwoli nam to odpowiedzieć na pytanie, czy nie doszło do wyczerpania znamion przestępstwa z art. 151, czyli doprowadzenia do targnięcia się na życie tego chłopca" - powiedziała Szkilnik.

 

Prześladowany, bo był "inny"

 

Rzeczniczka wyjaśniła, iż analizowana jest kwestia, czy "nie wystąpiły znamiona przestępstwa z art. 151 kodeksu karnego, czyli istnienia działania innej osoby dotyczącej namowy lub udzielenia pomocy i doprowadzenia człowieka do targnięcia się na własne życie". Dodała, że grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Według mediów 14-letni Kacper z Gorczyna w województwie łódzkim popełnił samobójstwo, ponieważ był prześladowany przez kolegów, bo "był inny". Chłopiec uczęszczał do gimnazjum w Łasku; z powodu gnębienia przez rówieśników, po wakacjach został przeniesiony do nowej szkoły. Tam też był prześladowany.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie