Udawali policjantów. Wspólnicy mają 13, 14 i 17 lat. Wyłudzili ponad ćwierć miliona złotych

Polska

Sześć osób podejrzanych o udział w przestępstwach metodą "na policjanta" zatrzymali policjanci z warszawskiego Mokotowa. Udaremnili przekazanie oszustom kolejnych 55 tys. zł. Niektórzy z zatrzymanych nieletnich mają już na swoim koncie co najmniej 10 tego typu oszustw.

Cała szóstka została zatrzymana na gorącym uczynku - po wielomiesięcznym śledztwie. Policjanci ustalili, że na terenie Warszawy działa grupa przestępcza dokonująca oszustw metodą "na policjanta", zlecająca "werbownikom" pozyskiwanie jako odbierających łup osoby małoletnie.


Wiedząc, że grupa planuje kolejne przestępstwo, kryminalni zorganizowali zasadzkę.

 

13 września dwie osoby zatrzymano chwilę po tym, gdy odebrały z mieszkania gotówkę od pokrzywdzonej kobiety. Przy jednym z nieletnich policjanci znaleźli kopertę, a w niej 4 tys. zł.


Kolejne cztery osoby zostały zatrzymane w jednym z banków. Policjanci udaremnili w ten sposób przekazanie oszustom przez 76-latkę 55 tys. złotych z kredytu, który wzięła zmanipulowana przez przestępców kobieta.

 

"Odbierak" inkasował 10 proc. łupu


Troje spośród pięciorga zatrzymanych nieletnich w lipcu i sierpniu na terenie kilku dzielnic Warszawy odebrało pieniądze od co najmniej 10 pokrzywdzonych na sumę 278 tys. zł. Gotówka była przekazywana w mieszkaniach, po wyjściu z banku lub wrzucana w umówionym miejscu do koszów na śmieci. Za taką przysługę "odbierak" dostawał około 10 proc. wartości tego, co było w kopercie. Sześć  tego typu oszustw ma już na swoim koncie także 17-letni Aleksander W.


Zatrzymanych przez policjantów pięciu nieletnich w wieku 13 i 14 lat za swoje czyny odpowie przed sądem rodzinnym. 17-letni W. będzie odpowiadał jako dorosły. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

 

polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie