Gasiuk-Pihowicz: wybór Piskorskiego oraz pomysł prezydenta ws. KRS - niezgodne z konstytucją

Polska

- Wymiar sprawiedliwości powinien być usprawniony a nie upolityczniony - mówiła w "Graffiti" Kamila Gasiuk-Pihowicz. Według posłanki Nowoczesnej Trybunał Konstytucyjny chroni interesy partii rządzącej, a wybór Justyna Piskorskiego na nowego sędziego to "stawanie ponad wyrokiem TK". Jest też zaniepokojona pomysłem prezydenta, że jeśli Sejm nie wybierze sędziego KRS, to wyboru dokona głowa państwa.

- To, co usłyszeliśmy podczas spotkania z panem prezydentem, to są tak naprawdę zmiany, które są nakierowane na zmiany personalne  w Sądzie Najwyższym - powiedziała Gasiuk-Pihowicz w rozmowie z Beatą Lubecką w piątek, przed rozpoczęciem bloku głosowań w Sejmie. Z kolei Trybunał Konstytucyjny stał się według posłanki "zabawką w rękach polityków".

 

"Ponad wyrokiem Trybunału"

 

W piątek uzupełniony został skład sędziowski Trybunału Konstytucyjnego. Na miejsce nieżyjącego Lecha Morawskiego wybrano Justyna Piskorskiego, kandydata PiS, jedynego zgłoszonego.

 

Posłana zaznaczyła, że Nowoczesna sprzeciwia się takiej formule powoływania sędziów. W grudniu 2015 r. został wydany wyrok Trybunału Konstytucyjnego, na podstawie którego wybrano trzech sędziów Trybunału, którzy nie objęli stanowisk.

 

- Mamy trzech prawidłowo wybranych sędziów, którzy czekają na zaprzysiężenie przez prezydenta Rzeczypospolitej - wyjaśniła Gasiuk-Pihowicz. Według posłanki, politycy PIS "stawiają się ponad wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego".

 

"Bezpiecznik" do KRS

 

Posłanka wyraziła też zaniepokojenie "niekonstytucyjnym wyborem sędziów Krajowej Rady Sądownictwa".

 

- Według zamierzeń pana prezydenta, oni ciągle będą wybierani przez polityków. Członkowie ciała, które jest po to, aby bronić wymiar sprawiedliwości od wpływu polityków będą przez tych polityków wybierani - powiedziała. Według niej prezydent zapowiedział "bezpiecznik" - jeżeli Sejm nie osiągnie porozumienia większości 3/5 przy wyborze nowego sędziego, będzie wybierała go głowa państwa.

 

Według posłanki taka procedura "to oddanie wyboru sędziów KRS wbrew europejskim standardom i polską konstytucją".

 

Polsat News

bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie