"Będziemy pokazywać, gdzie doszło do manipulacji". Sędzia Żurek

Polska

Będziemy pokazywać, gdzie doszło do przekłamania, gdzie doszło do uproszczenia, gdzie doszło do manipulacji - powiedział na konferencji prasowej sędzia Waldemar Żurek, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa. Rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek powiedział podczas konferencji, że kampania "Sprawiedliwe Sądy" zawiera nieprawdziwe informacje i nie powinna być finansowana ze spółek skarbu państwa.

Rada wydała w czwartek oświadczenie ws. kampanii medialnej mającej uzasadniać zmiany w sądownictwie, którą organizuje Polska Fundacja Narodowa, finansowana ze środków spółek Skarbu Państwa. W piątek KRS zwołała konferencję prasową na temat "skumulowanych doniesień medialnych dyskredytujących sędziów i sądy".

 

Żurek: zadziwiająca jest sytuacja

 

- Zadziwiająca jest sytuacja, kiedy fundacja narodowa, która ma promować polską markę, de facto przedstawia negatywny obraz Polski - podkreślał sędzia Żurek.

 

Rzecznik KRS podkreślał, że kampania Polskiej Fundacji Narodowej jest prowadzona "za ogromne państwowe pieniądze, za pieniądze wszystkich Polaków".

 

- To co dzieje sie na polskich ulicach, to jest antyreklama i czarny PR. Wyobraźcie sobie, ze przyjeżdża przedsiębiorca, który chce prowadzić tu biznes, i sprawdza jak funkcjonują polskie sądy i dostaje informacje - za 19 milionów - która jest fałszywa - podkreślał Żurek. Dodał, że "kampania negatywnie przedstawia polski wymiar sprawiedliwości".

 

KRS: odwołanie wiceprezesów Sądu Okręgowego nadużyciem

 

Krajowa Rada Sądownictwa w przyjętym w piątek stanowisku uznała "odwołanie bez przyczyny trzech wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie przed upływem ich ustawowej kadencji" nadużyciem prawa.

 

- Rada spotkała się z odwołanymi wiceprezesami, zapoznała się z przebiegiem ich pracy - poinformował podczas konferencji prasowej rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek. Podkreślił, że "ten przebieg pracy i podejmowane przez nich czynności nie budzą żadnych zastrzeżeń".


W środę ujawniono, że sędzia Joanna Bitner została we wtorek powołana przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę na nowego prezesa SO - po tym, gdy w poniedziałek wygasła kadencja poprzedniej prezes. Jak podał w czwartek SO, także we wtorek minister, na podstawie przepisów przejściowych nowej ustawy o sądach, odwołał wiceprezesów SO: Beatę Najjar, Marię Dudziuk i Ewę Malinowską. W środę, na wniosek prezes Bitner, minister powołał na wiceprezesów sędziów: Małgorzatę Iwonę Szymkiewicz-Trelkę, Dariusza Dąbrowskiego i Dariusza Drajewicza.


- Rada przypomina, że organy państwa zobowiązane są do działania nie tylko w granicach prawa, ale ich działanie musi być racjonalne, transparentne i uzasadnione poddającymi się weryfikacji przesłankami - zaznaczono w stanowisku. Dodano w nim, że "brak uzasadnienia decyzji ministra sprawiedliwości powoduje, że jest ona niezrozumiała i nie poddaje się merytorycznej ocenie".

 

"Działania wymierzone w niezależność sądów"

 

Krajowa Rada Sądownictwa zajęła w piątek również stanowisko w sprawie "działań prokuratury stwarzających istotne zagrożenie dla niezawisłości sędziowskiej".

 

Stanowisko KRS odczytał sędzia Sławomir Pałka: "KRS w związku z informacją zawartą w komunikacie Prokuratury Krajowej z 23 sierpnia o podjęciu czynności w toczącym się śledztwie dotyczącym przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, sędziów odpowiedzialnych za wyznaczenie składów sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Szczecin-Prawobrzeże i Sądzie Okręgowym w Szczecinie, stanowczo sprzeciwia się działaniom wymierzonym w niezależność sądów, a tym samym w prawo obywateli do rozpatrzenia ich sprawy przez niezależny, bezstronny i niezawisły sąd”.


KRS uznał, że działania prokuratury podjęte wobec jednego konkretnego sędziego godzi w konstytucyjne gwarancje niezawisłości sędziego.

 

polsatnews.pl, PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie