Ponad 58 mln zł przekazało MSWiA poszkodowanym po nawałnicach

Polska
Ponad 58 mln zł przekazało MSWiA poszkodowanym po nawałnicach
Polsat News

Na wypłatę zasiłków dla poszkodowanych podczas sierpniowych nawałnic rząd przekazał dotychczas łącznie 58,6 mln zł. Pieniądze trafiły m.in. do gmin w woj. kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, pomorskim - poinformowało w środę w komunikacie MSWiA.

"Już do dyspozycji samorządów przekazaliśmy 58,6 mln zł. Pieniądze są na kontach gmin. Teraz szybkość wypłacania zasiłków zależy właśnie od poszczególnych samorządów" - powiedział cytowany w komunikacie szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Dodał, że gminy nie rozdysponowały jeszcze wszystkich przekazanych do tej pory środków finansowych.

 

W komunikacie poinformowano, że wojewodowie regularnie spotykają się z samorządowcami z poszkodowanych terenów, "mobilizują ich do szybkiego składania wniosków do wojewodów, wydawania decyzji i wypłacania pieniędzy na odbudowę".

 

Informacja o wsparciu ma dotrzeć do każdej rodziny

 

Jak podało MSWiA, z informacji przekazanych przez wojewodów wynika, że np. gmina Brusy ma nadal jeszcze 700 tys. zł na zasiłki dla poszkodowanych, gmina Chojnice - ponad pół miliona zł, gmina Koronowo - prawie 860 tys. zł, a gmina Nakło nad Notecią - 1,9 mln zł.

 

Wojewodowie zostali też zobowiązani, aby z informacją o przysługującym wsparciu dotrzeć do każdej rodziny, wysyłając listy, w których mają znaleźć się m.in. numery telefonów, pod którymi można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące udzielanej pomocy.

 

Resort przypomniał, że to gmina wnioskuje do wojewodów o środki na remont i odbudowę, a wojewodowie przekazują je na konta gmin. To gminy, po wydaniu decyzji o wysokości przyznanej pomocy finansowej, rozdysponowują pieniądze do poszczególnych rodzin.

 

Zwiększone środki na odbudowę zniszczonych domów

 

MSWiA zapewniło, że pomoc finansowa rządu została przekazana wojewodom natychmiast po zakończeniu działań ratowniczych a oni przesłali pieniądze samorządom, które natychmiast miały możliwość wypłacania pierwszych zasiłków do 6 tys. zł.

 

Resort przypomniał również, że rząd zwiększył pomoc finansową na odbudowę zniszczonych domów ze 100 tys. zł do 200 tys. zł. Po raz pierwszy pomoc w wysokości do 100 tys. zł otrzymają mieszkańcy, którym żywioł zniszczył budynki gospodarcze.

 

W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło sześć osób, w tym dwie harcerki z obozu w Suszku. Poszkodowane zostały 62 osoby, w tym 23 strażaków. Uszkodzonych zostało 4,8 tys. budynków, z czego 3,4 tys. to budynki mieszkalne. Ogromne szkody nawałnice wyrządziły w lasach. Z szacunków Lasów Państwowych wynika, że straty wyniosły 7,7 mln m sześc. powalonych drzew oraz 38 tys. ha zniszczonych lasów.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie