Porzuciła noworodka na plaży. Matka usłyszała wyrok za nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka

Polska
Porzuciła noworodka na plaży. Matka usłyszała wyrok za nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka
Google Street View
Sąd Rejonowy w Braniewie

Na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata skazał we wtorek Sąd Rejonowy w Braniewie Katarzynę W., oskarżoną o nieumyślne spowodowanie śmierci swojego dziecka. Po domowym porodzie kobieta porzuciła zwłoki noworodka na plaży w Starej Pasłęce. Sekcja zwłok wykazała, że dziecko urodziło się żywe, było jednak w bardzo ciężkim stanie i zmarło w ciągu kilku minut.

Sąd uznał oskarżoną za winną nieumyślnego spowodowania śmierci nowo narodzonej córki i skazał ją na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Postanowił również oddać kobietę pod dozór kuratora i zobowiązał ją do informowania o przebiegu okresu próby. Wyrok nie jest prawomocny.

 

Jak ustalono, w październiku 2015 r. 18-letnia mieszkanka Fromborka urodziła w domu, nie wezwała jednak pogotowia ani nie powiedziała nikomu o przedwczesnym porodzie. Jak twierdziła potem, była przekonana, że dziecko urodziło się martwe. Ciało noworodka, które porzuciła na plaży w Starej Pasłęce nad Zalewem Wiślanym, zostało znalezione kilka dni później przez przypadkową osobę.

 

Rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata

 

Tożsamość matki dziecka szybko ustaliła policja. Według biegłych, noworodek miał tzw. zamartwicę urodzeniową, czyli ciężką niewydolność krążenia i oddychania, wymagającą natychmiastowej pomocy medycznej.

 

W trakcie śledztwa prokuratura nie znalazła podstaw, by przedstawić zarzut ojcu dziecka, który w chwili porodu przebywał w tym samym mieszkaniu. Jak twierdził, spał i o niczym nie wiedział. W procesie przed braniewskim sądem wystąpił jako oskarżyciel posiłkowy.

 

Ogłoszony we wtorek wyrok, skazujący Katarzynę W. na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata oraz dozór kuratora, był zgodny z wysokością kary, o którą wnioskowali zarówno prokuratura, jak i oskarżyciel posiłkowy.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze