Szydło: polska szkoła będzie nowoczesna, ale będzie też czerpała z tradycji

Polska

Polska szkoła będzie otwarta i nowoczesna, ale będzie też czerpała z polskiej i europejskiej tradycji i kultury. Będzie uczyła i wychowywała - mówiła w poniedziałek premier Beata Szydło inaugurując rok szkolny 2017/2018 w Dobrzechowie (woj. podkarpackie).

Premier podkreśliła, że polska szkoła dzięki reformie "będzie szkołą, w której każdy musi znaleźć równe szanse bez względu na to, skąd pochodzi, gdzie mieszka, jakie są możliwości materialne jego rodziców".

 

- Polska szkoła będzie otwarta, nowoczesna, ale będzie czerpała pełnymi garściami z naszej polskiej tradycji i kultury, z naszej europejskiej tradycji i kultury. Będzie przewodnikiem, będzie uczyła, będzie wychowywała - mówiła Szydło.

 

"Największym kapitałem jest młodzież i dzieci"

 

- Każdy ma prawo do tego, aby zdobyć jak najlepsze wykształcenie w polskie szkole, które będzie realizowało jego marzenia, ale też będzie spełniało oczekiwania i realizowało plan, który młody człowiek zakłada na swoją drogę życiową i będzie wykorzystywało jego talenty - zaznaczyła premier.

 

Podkreśliła, że największym kapitałem jest młodzież i dzieci. - Naszym obowiązkiem dorosłych, ludzi odpowiedzialnych za oświatę, za państwo, za samorządy, za lokalne wspólnoty jest inwestować jak najlepiej właśnie w dzieci i młodzież, bo ten największy kapitał, którego nic nie zastąpi, żaden pieniądz, żadne dobra materialne, pięknie się rozwijał, wzrastał i przynosił jak najlepsze owoce - powiedziała.

 

- Po to przygotowaliśmy właśnie reformę, która taką dobrą szkołę dla naszej młodzież dzisiaj otwiera - zaznaczyła szefowa rządu.

 

"Reforma jest dobrze przygotowana"  

 

Pensje nauczycieli wzrosną w ciągu trzech lat o 15 proc. - zapowiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło. Pierwsza podwyżka ma nastąpić 1 kwietnia 2018, druga - 1 stycznia 2019, trzecia 1 stycznia 2020.

 

Szefowa rządu oceniła, że reforma jest dobrze przygotowana - organizacyjnie i programowo. - Nie ma żadnych zagrożeń i to jest dla nas wszystkich największa wartość - powiedziała premier.

 

Szydło zapewniła, że rząd wywiążę się ze wszystkich zobowiązań, które zostały złożone przy przygotowaniu reformy. Wśród nich wymieniła m.in. wprowadzenie opieki medycznej w szkołach i wzrost wynagrodzeń nauczycieli.

 

"Zostały zaplanowane podwyżki wynagrodzeń"

 

- Chcemy, by w szkołach była pełna opieka medyczna dla polskich dzieci - podkreśliła szefowa rządu.

 

Nauczyciele, jak mówiła, muszą wiedzieć, że trudna misja, która wypełniają jest doceniana i że w ich zawodzie można realizować swoje plany, marzenia i ambicje.

 

- Zostały zaplanowane podwyżki wynagrodzeń - w ciągu trzech lat wynagrodzenia nauczycieli wzrosną o 15 proc. - zapowiedziała Beata Szydło. - Pierwsza podwyżka będzie na początku drugiego kwartału 2018 r., 1 kwiecień pierwsza transza 5 proc. podwyżki; kolejna 1 styczeń 2019 i ostatni etap 1 styczeń 2020 - podała.

 

PAP, Fot. PAP/Darek Delmanowicz

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie